Yüksek frekanslı alan değişimlerinde enerji kablolarının analizi
Analysis of transmission cables under high frequency field variations
  1. Tez No: 57098
  2. Yazar: HURŞİT KARAGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇEREZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İletim Kablolarının Yüksek Frekanslı Alan Değişimlerinde Analizi ÖZET Bu çalışmada, güç sistemlerinin önemli elemenlanndan enerji kablolarının yüksek frekanslı alan değişimlerindeki frekans cevaplan elde edilmiş ve geçici durum analizi yapılmıştır. Değişik yapı ve türdeki kablolar için karakteristik empedans ve yayılma matrisleri elde edilerek, kablolar için matematiksel modeller verilmiş ve dağilmış parametreli eşdeğer devre modelinde matrisleri köşegenleştirmek amacıyla modal dönüşüm yapılmıştır. Modal dönüşüm sonucu köşegen hale gelen matrislerden karakteristik empedans, propagasyon sabiti gibi parametreler elde edilmiştir. Matlab Programlama dilinde yazılan bilgisayar programının birinci kısmında, girilen kablo yarıçapları, frekans, öziletkenlik, permeabilite, kablo merkezleri arası mesafeler gibi değerlere bağlı olarak matris elemanları hesaplanır, matrisler oluşturulur, bunlardan elde edilen diğer parametreler hesaplanır. Programın ikinci kısmında parametrelerin frekansla değişim eğrileri oluşturulmuştur. Burada 10 MHz'e kadar olan geniş bir frekans bölgesinde eğriler çizdirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
Analysis of Transmission Cables Under High Frequency Field Variations SUMMARY In this study, the frequency responses of power cables under high frequency field variations are obtained and their transient analysis is made. Models for cable are introduced by obtaining characteristic impedances and propogation constants for different sorts of cables, and modal conversion is made for diagonalisation of matrices. From these new matrices characteristic impedance and propogation constants are obtained. In the first part of the computer program matrix elements are found from the inputs of cable radius, frequency, cunductivity, permeability and distances between cable centers, and then matrices are formed. In the second part of the computer program frequency varriations of the parameters are obtained and plotted for operating frequencies up to 10 MHz. VH