Avrupalı gezginlerin kitaplarında Batı Anadolu arkeolojisi
Western Anatolian archaeology in the European travelers' books
- Tez No: 571084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UHRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez çalışmasında XV. yüzyıl ile XIX. yüzyılın ilk yarısı arasında kalan zaman diliminde Batı Anadolu bölgesine gelen batılı gezginlerin seyahatnamelerinde Batı Anadolu arkeolojisinin izleri aranmıştır. Batı Anadolu bölgesi kavramı günümüz Türkiye'sinin yedi bölgesinden biri olan Ege bölgesinin sınırları ile sınırlandırılmıştır. Ege bölgesi içinde yer alan İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar şehirlerindeki arkeolojik kalıntı ve buluntuların seyahatnamelere giren kısımları incelenmiştir. Bu tez kapsamında 20 gezgine ait seyahatname taranmıştır. Yapılan araştırma sonucunda ulaşılan seyahatnamelerin en erken XV. yüzyıla ait olduğu görülmüştür. XIX. yüzyılın ikinci yarısında Avrupalıların Osmanlı topraklarında, genelde büyük boyutlu kazılar yapmaya başlaması nedeniyle incelenen zaman dilimi XIX. yüzyılın ilk yarısı ile sonlandırılmıştır. Seyyah ve seyahatname sayısının çok fazla olmasından dolayı konu sürekli olarak geliştirilmeye açıktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, traces of Western Anatolian archeology have been searched in the travelogues of European travelers who came to the Western Anatolia region between the15th century and the first half of the 19th century. Western Anatolia region is bordered by the Aegean region which is one of the seven regions of Turkey. Izmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Kütahya and Afyonkarahisar, which are located in the Aegean region, have been investigated. Within the scope of this thesis, travelogues which are belong to 20 travelers, were examined. As a result of the research, it was seen that the earliest travelogue was in the 15th century. Due to the fact that, Europeans started to make large-scale excavations only in the second half of the 19th century, in the Ottoman lands, the time period was ended with the first half of the 19th century. As there are too many travelers and travelogues, the subject is open to continuous improvement.