Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde güneş enerjisi: Karapınar ilçesi swot analizi
Solar energy in renewable energy sources: Swot analysis of Karapınar district
  1. Tez No: 571117
  2. Yazar: TEVFİK TANIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜVENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yenilebilir enerji, doğada sürekli olarak yenilenen ve çok farklı şekillerde bulunabilen enerji kaynağıdır. Özellikle güneş enerjisi doğada fazlasıyla bulunan, devamlı ve ücretsiz bir kaynaktır. Geleneksel yakıt kaynaklarının ortaya çıkardığı çevresel sorunların pek çoğunun güneş enerjisi üretiminde bulunmaması bu enerjiyi çevreye zarar vermeyen ve sürdürülebilir hale getirmektedir. Artan güneş enerjisi santralleri de bu sürdürülebilirliğin ortaya çıkardığı sonuçtur. Çalışmada, günümüzde kullanımı artmaya başlamış olan yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde güneş enerjisi ve Konya Karapınar örneğinin SWOT Analizi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk bölümünde enerji kaynakları, yenilenemeyen ve yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi; ikinci bölümde güneş enerjisi, güneş enerjisinin kullanım alanları, güneş enerjisi sistemleri konularında teorik birer çerçeve ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise Konya Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi (KEİEB) örneğine ilişkin SWOT Analizi yapılmıştır. Bu kapsamda, Konya KEİEB ele alınmış ve güneş enerjisinden elektrik üretimi elde edilmesine yönelik yatırımlar SWOT matrisi ile incelenerek durum analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, KEİEB güneş enerji santrali projesinin bazı tehdit ve zayıf yönleri olmasına rağmen birçok fırsatları ve güçlü yönleri de bulunmaktadır. Özellikle Karapınar ilçesinin yüksek oranda güneş ışınımına sahip olması ve güneşlenme süresinin uzun olması başlıca güçlü yönleri iken projenin Konya Valiliği ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenmesi en önemli fırsatları olarak görülmektedir. Bunun yanında güneş enerjisi santralinin konumundan kaynaklanan çevreye ve ekosisteme olan zararları zayıf yönlerini, kurulması ve faaliyete geçtiği aşamalarda gerçekleştirilen işlemlerin olumsuz etkileri ise tehditleri oluşturduğu görülmektedir. Fakat bu yatırımların artarak gerçekleşmesi, tehditlerinin ve zayıf yönlerinin ortadan kaldırılması veya azaltılması ile desteklenmesi gerektiği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy is a renewable energy source that can be found in many different ways. In particular, solar energy is a continuous and free resource that is abundant in nature. Many of the environmental problems posed by conventional fuel sources do not produce solar energy, making this energy sustainable and environmentally friendly. Increasing solar power plants are the result of this sustainability. In this study, it is aimed to investigate solar energy and Konya Karapınar sample by using SWOT analysis among renewable energy sources whose usage has started to increase today. Accordingly, in the first part of the study, energy resources, non-renewable and renewable energy sources and the importance of renewable energy sources; In the second part, a theoretical framework has been tried to be put forward in the fields of solar energy, usage areas of solar energy and solar energy systems. In the last section, SWOT Analysis of Konya Karapınar Energy Specialized Industrial Zone (KEİEB) sample was performed. In this context, Konya KEİEB was handled and the investments for obtaining electricity from solar energy were analyzed with SWOT matrix and situation analysis was performed. According to the results of the study, although there are some threats and weaknesses of the BSEC solar power plant project, there are many opportunities and strengths. Especially the high strength of Karapınar district and the long duration of sunbathing are the main strengths, while the project is supported by the Konya Governorship and the Ministry of Science, Industry and Technology. In addition, the weaknesses of the environment and the ecosystem resulting from the location of the solar power plant, and the negative effects of the operations carried out during the establishment and operation of the solar power plant constitute threats. However, it has been suggested that these investments should be realized by increasing and be supported by eliminating or reducing their threats and weaknesses.