Kalecik Baraj Gölü (Osmaniye)'nde yetiştiriciliği yapılan Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nda lernaea araştırmaları
Lernaea reseach on the rainbow trout raised in Kalecik Dam Lake in Osmaniye
- Tez No: 571291
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CENGİZLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Osmaniye İli, Kalecik Baraj Gölü'nde yetiştiriciliği yapılan ekonomik bir balık türü olan Gökkuşağı alabalığı, Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)'nın üretim sezonu olan Ekim 2015 - Mayıs 2016 ve Ekim 2016- Mayıs 2017 tarihleri arasında 1000 adet balık bireyi üzerinde Lernaea sp. enfestasyonu araştırılmıştır. Doğal ortamında ağ kafeslerde yetiştiriciliği yapılan alabalık bireyleri havuzlarda stoklanıp 15 günde bir örneklenmiş ve incelenmiştir. İncelenen balıklarda tespit edilen Lernaea bireyleri tutunduğu doku ile birlikte disekte edilerek daha sonra incelenmek üzere fiksatif içerisinde saklanmıştır. Yapılan çalışma neticesinde Mart ve Nisan aylarında enfestasyona rastlanmış, diğer aylarda enfeste balık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the Lernaea sp. infestation on 1000 individuals of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)) which is bred in Kalecik Dam Lake in Osmaniye during the breeding seasons between October 2015-May 2016, and October 2016-May2017. These individuals bred in net cages in natural environment, stocked in pools and sampled exemplified in every 15 days for the existence of Lernaea. The parasites founded on the examined fishes were removed together with the tissue they attached and fixed to examine later. As a result of the study, infestations were observed in March and April. However, in other months of the year, there were no infestations.