Osmanlı-Türk anayasal gelişmelerinde kuvvetler ayrılığı ilkesi
The principle of the separation of powers in Ottoman-Turkish constitutional developments
- Tez No: 571673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kuvvetler ayrılığı ilkesi; geçmişten günümüze sosyal, ekonomik ve siyasi gereksinimlerin sonucunda değişiklere uğramış ve bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Tez çalışması süresince; ön bölümde, öncelikle kuvvetler ayrılığı ilkesinin temellerini atan düşünürlerin ilkeye bakış açıları ele alınarak 'kuvvetler ayrılığı ilkesi' açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra yasama ve yürütme kuvvetlerinin birbirleri ile olan ilişkisine bakılarak hükümet sistemleri ele alınmıştır. Takip eden bölümlerde ise; Osmanlı ve Türk anayasaları incelenerek, karşılaştırmalı bir bakış açısıyla yasama ve yürütme arasındaki ilişkinin hükümet sistemlerine etkisi ve hangi kuvvetin hangi dönemde daha etkin olduğu, bu etkinliğin uygulamadaki görünümüne dikkat çekilerek, kuvvetler ayrılığı ilkesinin önemi ve zarureti vurgulanmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler : Kuvvetler ayrılığı, Anayasa, Hükümet sistemleri.
Özet (Çeviri)
The principle of the separation of powers has transformed throughout its history as a result of social, economic, and the political needs and has taken its current form. In the first chapter of the thesis study, the perspectives of philosophers, who laid the foundations of principle, are analyzed to explain the separation of powers. Then, the government systems are discussed by exploring the relationship between the legistave and executive forces. In the following chapters, the Ottoman and Turkish constitutions are examined to study the effect of the relationship between legistive and executive forces on the government systems in a comparative perspective. By observing the dominance of these forces in different time periods and their use in practice, the importance and necessity of the principle of the separation of powers are emphasized. Keywords : Separation of powers, Constitution, Government systems.