Kamu yatırımlarına yönelik taşınmaz ediniminin arazi toplulaştırma çalışmalarıyla sağlanması: Ankara-Niğde otoyolu Gülağaç bölümü örneği
Providing real estate acquisition for public investments through land consolidation works: The case of Gülağaç section of Ankara-Niğde motorway
  1. Tez No: 571812
  2. Yazar: MEHMET DEMİRASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kamu yatırımlarının, Arazi Toplulaştırması (AT) ile birlikte planlanması ve uygulanması; yatırım maliyetlerinin azaltılmasının yanında yatırımların hızlandırılması ile kamu ve özel kaynakların verimli kullanılması açısından büyük önem taşımaktadır. Yatırım maliyetlerinin azaltılmasında en önemli konu kamulaştırma ihtiyacının asgariye düşürülmesidir. Bunun içinde AT önemli bir araç olarak görülmelidir. Bu çalışmada, Kamulaştırma ve AT'nin tanımı yapılmış ve kamu yatırımlarına yönelik taşınmaz ediniminin AT çalışmalarıyla sağlanması nasıl bir yöntemle yapıldığı ele alınmıştır. Ülkemiz için önemli büyük bir kamu yatırımı olan, Edirne ilimizi Şanlıurfa ilimize otoyol olarak bağlayacak olan, Ankara – Niğde ili arasında yapımı tamamlanmamış olan otoyol güzergâhına ait kısımda kalan alanın, kamulaştırmayı önleme amaçlı ihale edilen, Aksaray Gülağaç 2. Kısım AT ve Tarla İçi Gelişim Hizmetleri (TİGH) projesinin kapsadığı köyler, araştırma alanı olarak seçilmiştir. Bu köylerde yapılan kamu yatırımlarına yönelik taşınmaz ediniminde uygulanan AT'nin şekli ve bilgileri anlatılmıştır. AT projelerinde, farklı kamu kurumlarının, kamulaştırmayı önlemeyi amaçlayan AT çalışmalarından bahsedilmiştir. Son olarak kamu yatırımlarına yönelik taşınmaz ediniminin AT çalışmalarıyla sağlanması durumunda, AT projelerinin giderleri ile aynı bölgede kamulaştırma yapılsaydı giden masrafları karşılaştırılarak ülkemizin maddi ve manevi kazanımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Planning and implementing public investments together with Land Consolidation (LC); In addition to reducing investment costs, it is of great importance for accelerating investments and efficient use of public and private resources. The most important issue in the reduction of investment costs is to minimize the need for expropriation. In this, LC should be seen as an important tool. In this study, the definition of expropriation and LC has been made and how the realization of immovable property for public investments by land consolidation works has been discussed. A major public investment for our country, which will connect the province of Edirne to the province of şanliurfa, Ankara - Nigde province between the construction of the area remaining in the section of the motorway, which is tender to prevent expropriation, Aksaray Gülagaç 2.Portion LC and Fıeld Development Servıces (FDS) project covered villages, research area has been selected. The form and information of the LC applied in the real estate acquisition for public investments in these villages are explained. In LC projects, LC studies of different public institutions aiming to prevent expropriation are mentioned. Finally, if the acquisition of real estates for public investments is provided by LC studies, the costs of LC projects are compared with the expenditures of expropriation in the same region and the material and spiritual gains of our country are examined by comparing the outgoing expenses.