Samsun ili Bafra ilçesinde çeltik üretiminde toplam masraf, iş gücü gereksinimi ve iş başarılarının belirlenmesi
Determination of total costs, labour requirements and workefficiencies in rice production at Bafra town of Samsun
  1. Tez No: 571831
  2. Yazar: HASRET TÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma, Samsun ili ve Bafra İlçesi'nden anket yoluyla ve ölçümlerle toplanmış verilerle çeltik üretim mekanizasyonunda toplam masraflar, iş gücü gereksinimleri ve iş başarılarının belirlenmesi amacıyla 2018 yılında yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre; sırasıyla toplam değişken ve sabit masraflar ortalama 393,23 TL ha -1 ve 622,67 TL ha -1 olarak hesaplanmıştır. Değişken ve sabit masrafların toplam üretim masrafları içerisindeki payları sırasıyla, %61,29 ve %38,71 olarak belirlenmiştir. Değişken masraflar içerisinde en yüksek payı hasat (%13,25) ve toprak işleme (%7,00) alırken; sabit masraflarda en yüksek payı ise arazi kirası (%22,69) oluşturmuştur. En yüksek iş gücü gereksinimi toprak işlemede (4,51 h ha -1 ) ve en düşük iş gücü gereksinimi ise nakliye işlemlerinde (0,87 h ha -1 ) ortaya çıkmıştır. İş başarıları bakımından en yüksek iş başarısı, nakliye işlemlerinde (1,14 ha h -1 ) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the total costs, labor requirements and business successes in the rice production mechanization by survey method, which was collected by surveys from Samsun and Bafra District in 2018. According to the results obtained; the total variable and fixed costs are calculated as 393,23 TL ha -1 and 622,67 TL ha -1 The share of variable and fixed costs in total production costs was determined as 61,29% and 38,71%, respectively. Among the variable expenses, the highest share was obtained by harvest (13,25%) and tillage costs (7.00%); the highest share in the fixed costs was the land hire (22,69%). The highest labor requirement was in tillage (4,51 h ha -1 ) and the lowest labor requirement in transportation (0,87 h ha -1 ). The highest business success in terms of business success was obtained in transportation (1,14 ha h -1 ).