Bulut bilişim teknolojisi yakın gelecekte vazgeçilmez olacaktır
The cloud computing technology in the near futurewill be indispensable
  1. Tez No: 571963
  2. Yazar: ELİF KARAMAN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİZ ŞAYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bilişimin teknolojilerinin 21. Yüzyılda her geçen yıl kullanım alanlarının artması ile bu alanda kullanıcıların ihtiyaçları çeşitlenmektedir. Bulut bilişim kullanıcılarının ihtiyaçlarını minimize etmek için bilgisayar ve benzeri cihazların sistemleri ile ilgili yazılım, donanım, veri saklama ve depolama gibi gereksinimleri internet vasıtası ile sağlandığı bir hizmet şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde Bulut bilişim teknolojisinin; neden gün be gün daha fazla ihtiyaç ihtiva edeceği ve yakın gelecekte neden vazgeçilmez bir teknoloji olacağı incelenmiştir. Anket soruları Türkiye'de Bulut bilişim kullanan ya da sunan, BT firmaları çalışanları tarafından cevaplanmıştır. Veriler analiz edilirken SPSS programından yararlanılmıştır. Analiz bulgularında Bulut bilişim teknolojisinin gelecek yıllarda da vazgeçilmez bir teknoloji olacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Demands of IT users diversify year by year with using areas ascend in the 21th century. Cloud Computing appeared at the near future to decrease IT user's needs which include software,hardware, data mining and storing necessities related to Computer and its kind with utulizing web connection. In this thesis, it is examined why Cloud computing technology will be necessary and if there will not be an intrusive approach by Governments why it will be an indispensable technology in the near future. The survey questions answered by employees of IT companies that demand or supply Cloud Computing. SPSS program was used while analyzing datas. It was understood that Cloud Computing technology will be an indispensable technology in the near future after Survey results comprehensively analyzed.