Model-driven engineering framework for replicable simulation experiments
Tekrarlanabilir simülasyon deneyleri için model tabanlı mühendislik çerçevesi
- Tez No: 572160
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN, PROF. DR. LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Simülasyon deneyleri, kullanıcıya birden fazla bir birine bağımlı sürecin belirli değişkenliklerini yakalama olanağı sağlar. Simülasyon deneylerinin kullanımı, uygulamalı bilimlerin değişik alanlarındaki uygulayıcılar tarafından geniş kabul görmüştür. Bu nedenle, simülasyon deneyleri bilişsel bilimler ve mühendisliğin önemli bir parçasıdır. Diğer taraftan, simülasyonlar, model ve verilere ilişkin yeniden kullanım ve idame zorlukları nedeniyle ender olarak tekrarlanabilirler. Bu bağlamda, simülasyon deneylerinin bazı önemli ve emek yoğun kısımlarının, model dönüşümleri ile tamamen veya kısmen ele alınmasına dayalı bir yöntem önerilmektedir. Bu çalışma tekrarlanabilir, yeniden kullanılabilir simülasyon deneylerini olanaklı kılmayı kolaylaştırmak adına model-güdülü mühendislik pratiklerine odaklanmaktadır. Bu pratikler, araştırmacıların zamanlarını çalışma ortamının yaratılması gibi alt seviye detaylar ile uğraşmak yerine incelenen sisteme ilişkin analizlere ayırması için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Simulation experiments allow the user to capture the specific variability of multiple interdependent processes. The use of simulation models is widely accepted by practitioners from diverse areas of applied sciences. Therefore, simulation experiments are an essential part of computational science and engineering. Nevertheless, simulations are rarely replicated due to reuse and maintenance challenges related to models and data. In this respect, it is proposed that some crucial and labor intensive parts of the simulation experiments could be replaced or supported by model transformations. This work focuses on model-driven engineering practices to enable replicable and reusable simulation experiments. These practices are used to devote researchers' time to analyze the system under investigation rather than dealing with low level details to create a working environment. The results of our framework development work and our research directions are presented.