كوزبيوك زادة إبراهيم أفندي وتحقيق كتابه تقرير الاستعارة
Gözübüyükzâde İbrahim Efendi ve Takrîrul-İstiâre adlı eseri
  1. Tez No: 572181
  2. Yazar: HAESSAM MALAQ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Arap belagatının temel konularından biri olan istiareye dair elyazmalarından biri çalışılarak edisyon kiritik kurallarına göre gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu konuda edisyon kritik konusundaki bilimsel kiriterlere göre hareket edilmiştir. Konu edindiğimiz eser belagat konularından İstiâre hakkındaki meşhur eser Risaletü'l-istiâre üzerine yazılmış İsferâyînî'nin Şerhu'l-istiâre adlı şerhin üzerine talikat sayılabilecek Gözübüyükzade İbrahim Efendi tarafından kaleme alınmış et-Takrîrât ale'l-istiâre adlı eserdir. Çalışmamız bir giriş ve dört bölüme ayrılmaktadır. Girişte çalışmamızın içeriği ve metodolojisi hakkında bilgi verilmiş, birinci bölümde ana metnin yazarı Semerkandî ve şerh sahibi isam edin el-isfarayyini ve talikatın yazarı Gözübüyükzade'nin hayatı ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde kitabın içeriği ve yazarın yöntemi incelenmiştir. üçüncü bölümde edisyon kritikte takip edilen yöntem ele alınmış. dördüncü bölümde ise tahkikli metne ve kaynakcalar yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
We intended in this mini-research to uncover and dust off one of the old manuscripts in Arabic rhetoric. Therefore, in this research we have selected, an important manuscript in rhetoric field, metaphor. The text of Samarqandyia in metaphor, which is the main text of the manuscript, is one of the most important texts that was the subject of a number of explications and footnotes. In addition to that, the exposition of Alesaam on the text of Samarqandyia has been used innumerous case studies and footnotes.The endorsement of metaphor by KuziBeuqZadahon the exposition of Alesaam on the text of Samarqandyiais the subject of our research. The research is divided intoanopening and four chapters: The opening: contains a summary of the research; translation of the summary;abbreviations; the index;the introduction; the objectives of case study; the case study style. Chapter one: contains an interpretation of the book author;an detailed interpretation of the expositor and footnote creator. Chapter two: contains the book's attribution to its author; the most important expositions and footnotes on the metaphor's thesis; the subject of the book with the definitions of fact and figure of speech; the definition of metaphor and its elements and types; the book's content; the books references; the important of the book; the style of the author and his method. Chapter three:the procedure and the method of examination; description of the copies of the book; presenting the first and the last pages of the four copies; the conclusion. Chapter four: the investigated text; proofing the sources and references.