Rus beşlisinin klasik müzik tarihine katkıları ve eserlerinin incelenmesi
The contribution of Russian five to classical music history and their compositions's analysis
  1. Tez No: 572634
  2. Yazar: ULVİYYE NİYMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET EYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
“Rus Beşlisi bestecilerinin klasik müzik tarihine katkıları ve eserlerinin incelenmesi”konusunda yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Beşler'in oluştuğu dönem, grubun kurulması ve Rus müziğindeki yeri incelenmiştir. Ayrıca XIX yüzyılın 60. ve 70. yıllarında Rusya'nın sosyal, siyasi ve kültürel yaşantısına da değinilmiş, bu dönemin Rusya'nın müzik sanatına ve Rus Beşlisi bestecilerinin yaratıcılığına etkileri incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde Rus Beşlisi bestecilerinin müzik yaşamı ve önemli eserleri incelenmiştir. Burada bestecilerin bir müzik figürü olarak kamusal konumları, müzikal anlamda önem verdikleri tarz ve türler ele alınmıştır. Eserlerin analizi sırasında nota örneklerine de yer verilmiştir. Çalışmada bahsi geçen bestecilerin yaratıcı stilleri hakkındaki fikirler genel olarak Rus müzikologların araştırmalarına dayanmaktadır. Tezin son bölümü olan 3. Bölümde ise Rus Beşlisi'nin müzik tarihine katkıları ve etkisi, her bir bestecinin müzik sanatındaki konumu ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu tezin genel amacı Rus Müzik tarihinde“Kudreti Deste”olarak anılan Rus Beşlisi'nin müzik yaşamlarının ve önemli eserlerinin ayrıntılarıyla incelenmesidir. Rusya'daki politik rejimin halkın yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerinin yoğun olarak görüldüğü bir dönemde yaşamış olan Rus Beşlisi'nin müziğinin, sosyal hayattaki gelişmelerden bağımsız ilerleyemediği saptanmıştır. Bu inceleme sırasında bestecilerin klasik müzik tarihine katkıları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. M.Musorgski dışındaki bestecilerin eser analizleri yaşam öykülerinden ayrı ele alınmıştır. Musorgski'nin eser analizlerinin yaşam öyküsünün içerisinde anlatılmıştır. Buna sebep eserlerin içeriklerinin tarihsel anlatımdan bağımsız açıklandığında bağlamının dışına çıkacak olmasıdır. İlgili literatürde dört bestecinin :M.Balakirev, S.Cui, N.Rimski-Korsakov, A.Borodin'in eserleri yaşam öyküsünden bağımsız olduğundan bu tercih yapılmıştır. Çalışmanın verileri detaylı bir literatür taramasıyla toplanmıştır. Rus Beşlisi ile ilgili Türkçe ve İngilizce literatürün yeterli olmaması sebebiyle Rusça literatürdeki veriler araştırmacı tarafından Türkçeye çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of the“Composers of the Russian Five to the history of classical musi and the study of his works”consisted of three parts. In the first part of the study, th period of the formation of the Russian Five, the formation of the band and its place in th Russian music were examined. In addition, the social, political and cultural life of Russi in the 60th and 70th years of the XIX century was mentioned and the effects of this perio on the musical art of Russia and the creativity of the Russian Five composers wer examined. In the second part of the study, music life and important works of composer of the Russian Five are examined. Here, the public position of composers as a musi figure, the styles and types that they give importance in musical terms are discussed During the analysis of the works, note samples were also included. The ideas about th creative styles of the composers mentioned in the study are mainly based on the researc of Russian musicologists. In the last chapter of the thesis, the contribution and influenc of the Russian Five to the history of music and the position of each composer in the ar of music are discussed separately. The general aim of this thesis is to examine in detail the musical life an important works of the Russian Five known as "Mighty Handful'' in the history o Russian Music. It has been found that the music of the Russian Five, who lived in a perio when the negative effects of the political regime in Russia on the lives of the people wer intense, could not proceed independently from the developments in social life. Durin this study, the contributions of composers to the history of classical music were tried t be revealed. Works of composers other than M. Mussorgsky are analyzed separately fro their life stories. Mussorgsky's work is described in the life story of his analysis. Th reason for this is that when the contents of the works are explained independent of th historical narrative, they will go out of context. This choice was made since the works o four composers: M. Balakirev, S. Cui, N. Rimski-Korsakov, and A. Borodin ar independent of the life story. The data of the study was collected by a detailed literatur review. Due to insufficient Turkish and English literature on the Russian Five, the data i Russian literature was translated into Turkish by the researcher.