Aydın ili kestane alanlarındaki akar türleri ve populasyon yoğunluklarının belirlenmesi
Determination of mites species and their population densities in chestnut trees in Aydin
- Tez No: 572680
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Aydın ilinde yaygın olarak kestane yetiştirilen alanlardaki akar türlerini ve populasyon yoğunluklarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla 2015 ve 2016 yıllarında Aydın ili Köşk, Nazilli ve Sultanhisar ilçelerindeki kestane bahçelerinde Nisan-Kasım ayları arasında haftalık örneklemeler yapılmıştır. Sonuç olarak iki takım ve beş familyaya bağlı altı akar türü saptanmıştır. Zararlı akar türleri olarak Rhyncaphytoptus castaneae ve Oligonychus coffeae, yararlı akar türleri olarak Euseius finlandicus, Typhlodromus psyllakisi ve Anystis baccarum, nötr akar türü olarak Tydeus caudatus saptanmıştır. Rhyncaphytoptus castaneae ve Oligonychus coffeae, Türkiye'de ilk kez bu çalışma ile saptanmış ve yeni kayıt niteliğindedir. Rhyncaphytoptus castaneae haziran, temmuz ve ekim aylarında görülmüş ve populasyonunun Haziran sonu yada Temmuz başında arttığı saptanmıştır. Oligonychus coffeae ve avcı akar E. finlandicus ise tüm kestane vejetasyonu boyunca görülmüşler ve populasyonları ağustos ayında tepe yapmıştır. Sorenson'un katsayısına göre E. finlandicus'un varlığı, her iki yılda Köşk, Nazilli ve Sultanhisar'daki tüm kestane bahçelerinde O. coffeae varlığı ile yüksek oranda ilişkiliyken, E. finlandicus'un varlığı ile R. castanae varlığı arasında herhangi bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine mite species and their population densities in chestnut orchards in Aydin, Turkey. For this purpose, weekly samples were done between April and November in 2015 and 2016 in the chestnut orchards in Kosk, Nazilli and Sultanhisar districts of Aydin. As a result, 6 mite species belonging to 2 orders and 5 families were identified from the chestnut trees. Rhyncaphytoptus castaneae and Oligonychus coffeae as pest species, Euseius finlandicus, Typhlodromus psyllakisi and Anystis baccarum as predatory mite species, Tydeus caudatus as neutral mite species were found. Rhyncaphytoptus castaneae and Oligonychus coffeae are new records for Turkish fauna. Rhyncaphytoptus castaneae appeared in June, July and October and its population peaked in late June or early July. Oligonychus coffeae and predatory mite, E. finlandicus appeared during all vegetation period of chestnut and their population peaked in August. The presence of E. finlandicus was highly associated with the presence of O. coffeae in all orchards in Kosk, Nazilli and Sultanhisar in both years while E. finlandicus was not correlate with the presence of R. castanae according to Sorenson's coefficient.