Türk dişhekimleri birliği ve dişhekimleri odalarının disiplin hukuku açısından yetkisi
Disciplinary law jurisdiction of Turkish Dental Association and Dental Chambers
  1. Tez No: 572774
  2. Yazar: ARZU AYŞE İŞSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE BURCU ÖNÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Law, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sağlık hakkı; evrensel hukuk ilkeleri, uluslararası sözleşmeler ve Anayasa ile güvenceye alınmış temel haklardandır. Yaşam hakkı ile doğrudan ilişkili olan sağlık hakkı ile ilgili hizmetler, kamu hizmeti niteliği taşımaktadır. Bu niteliği ve önemi nedeniyle de sağlık hizmetleri ve hekimlik uygulamaları çeşitli denetim ve yaptırım mekanizmalarına tabi tutulmaktadır. Bunlardan biri de meslek mensuplarının, mesleki kural ve etik değerlere aykırı hareketlerinin yetkili idari makamlarca disiplin yaptırımı ile karşılaşabilmesidir. Dişhekimliği alanı açısından, dişhekimliği mesleği mensuplarının kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olan Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları; mesleki ve etik kurallara aykırı hareket ettiği iddia edilen meslek mensupları hakkında disiplin soruşturması ile kovuşturması yapmaya ve disiplin yaptırımı uygulamaya yetkilidir. Çalışmamızın birinci bölümünde; Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odalarının hukuki statüsü değerlendirilmiştir. Bu bağlamda kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu kavramı, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının temel özellikleri, Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odalarının tarihçesi, organları ve görevleri, Türk Dişhekimleri Birliği ile Dişhekimleri Odaları arasındaki ilişki ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde; Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odalarının disiplin yaptırımı uygulama yetkisinin hukuki dayanakları ile Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odalarının disiplin düzenine egemen olan ilkeler incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde; Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları tarafından disiplin soruşturma ve kovuşturma süreci, yaptırım türleri, yaptırım kararlarının denetimi ve sicilden silinme koşulları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Right to health is one of the fundamental rights which are protected by universal law, international treaties and constitution. Services directly related to right to health have public service quality. On the grounds of this quality and importance of it, medical service and practice are subjected to a variety of inspection and sanction mechanisms, one of which is that the practices of members of profession whic are against professional standards and ethics could be imposed diciplinary sanctions by competent authorities. In regard to the field of dentistry, Turkish Dental Association and Dental Chambers, the professional organizations with public institution status for members of the profession, are authorized to make disciplinary inspections, take legal proceedings and impose sanctions on the members of profession who are alleged to have acted against moral code of professional ethics. In the first capter of this study, legal status of Turkish Dental Association and Dental Chambers is discussed. In this context, the notion of professional organizations with public institution status, main features of professional organizations with public instititution status, background, bodies and mission of Turkish Dental Association and Dental Chambers and interrelation between Turkish Dental Association and Dental Chambers are discussed. In the second chapter of this study, the legal basis for the disciplinary sanction authorisation of Turkish Dental Association and Dental Chambers and the dominating principles of the disciplinary ordonnance system of Turkish Dental Association and Dental Chambers are discussed. In the third and the last chapter of the study, disciplinary investigation and legal proceedings procedure, nature of sanctions, supervision of sanction decisions and conditions of erasure of entry in register by Turkish Dental Association and Dental Chambers are discussed.