Religion and economy: Does religion matter?
Din ve ekonomi: Din önemli mi?
  1. Tez No: 572795
  2. Yazar: ABDÜLVAHHAP ÖMER TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezin ana amacı iktisadi yaklaşımın dinin bilimsel analizine sağladığı katkıları irdelemek ve son döneme kadar ampirik çalışmaların sınırlı olduğu Türkiye nüfusu özelinde YMA 2013 mikro verisi kullanılarak bireysel dindarlık ile bireyin bazı sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri arasındaki ilişki ve genel dindarlık düzeyi ile ekonomik gelişmişlik göstergeleri arasındaki ilişki ampirik olarak ortaya konmuştur. Bireysel veri analizinden cinsiyetler arası farklılıklar olmakla birlikte eğitim ve gelir düzeyi ile bireysel dindarlık arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Toplulaştırılmış veri analizinde ise illerin genel dindarlık düzeyi ile ekonmik gelişme düzeyleri arasında negatif korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to discuss what economics brings new in the scientific analysis of religion and to empirically investigate the relationship between religiosity and several socio-economic and demographic variables as well as economic development indicators using LSS individual data in Turkish population where empirical studies on this topic were very limited until recently. Although there are differences between genders, education and income are found to be negatively associated with religiosity in the analysis of micro data used to determine significant associates of religiosity in terms of individual socio-economic and demographic caharacteristics. Macro data analysis revealed that there is significant negative correlation between religiosity and level of development accross provinces.