Spor yapan çocuklarda çevikliği etkileyen bazı parametrelerin incelenmesi
Investigation of some parameters affecting agility in children doing sports
- Tez No: 573091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada spor okullarında spor yapan çocukların çeviklik yetisini etkileyen bazı parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu oluşturan 5-16 yaş aralığındaki, haftada 2 gün 2 saat antrenmanlara katılan 280 çocuğun (yaşları 9,03+3,05 yıl, bu 136,03+20,64 cm, va 36,07±15,67 kg, vki 18,47±3,57 kg/m2) oluşturmaktadır. Çocukların yaş grup ve cinsiyetlerine göre çeviklik yetisi etkileyen parametreleri incelemek için (Sport kablosuz fotosel cihazı, Opto Jump, Uzan Eriş Sehbası, Takei Physical Fitness Test, Donwei kıvrılan mezura, Tanita TBF 300 Segmental Profesyonel vücut analizi cihazı) kullanılarak aralarındaki ilişki incelenmiştir. Spor yapan çocuklarda çevikliğe etkileyen parametrelerin arasındaki ilişki için SPSS 17.0 paket programında Regresyon Analiz testi kullanılmıştır. Araştırmamızda elde edilen bulgulara göre çevikliği spor yapan kız öğrencilerde yaş, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, kuvvet, dikey sıçrama parametreleri ile istatistiksel olarak ilişki görülürken, boy uzunluğu, kulaç uzunluğu, esneklik parametreleri ile istatistiksel olarak ilişki görülmemektedir. Spor yapan erkek çocuklarda ise yaş, vücut kitle indeksi, kuvvet, dikey sıçrama parametreleri ile istatistiksel olarak ilişki görülürken, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, kulaç uzunluğu, esneklik parametreleri ile istatistiksel olarak ilişki görülmemektedir. Sonuç olarak, spor yapan çocuklarda çevikliği etkileyen parametrelerde cinsiyete göre vücut ağırlığında farklılık gösterirken diğer parametrelerde benzerlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine some parameters affecting the agility ability of children doing sports in sports schools. The study group consisted of 280 children aged 5-16 years who participated in 2 hours and 2 hours training a week (Age= 9,03+3,05 years, Height = 136,03+20,64 cm, Body Weight = 36.07 ± 15.67 kg, Body Mass Index = 18.47 ± 3.57 kg / m2). o examine the parameters affecting the agility ability of children according to age group and gender (Sport wireless photocell device, Opto Jump, Uzis Eris Sehbası, Takei Physical Fitness Test, Donwei curled tape measure, Tanita TBF 300 Segmental Professional body analysis device) were examined. Regression analysis test was used in SPSS 17.0 package program for the relationship between the parameters affecting the agility in children doing sports. According to the findings obtained in our study, there was no statistically significant relationship between age, body weight, body mass index, strength, vertical jump parameters and height, stroke length, elasticity parameters in agility sports students. While there was a statistically significant relationship between age, body mass index, strength, vertical jump parameters, height, body weight, stroke length, and flexibility parameters were not found in boys. As a result, it has been determined that the parameters affecting the agility of the children doing sports differ in body weight according to gender, while they are similar in the other parameters.