Gastrointestinal kanserli hastalarda preoperatif dönemde beslenme durumunun ve malnutrisyonun değerlendirmesinde farklı yöntemlerin karşılaştırılması
Comprasion of different methods used in nutritional status and malnutrition assessment in preoperative patients with Gastrointestinal cancer
- Tez No: 573335
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama Araştırma Hastanesi'nde Şubat-Ağustos 2011 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma, gastrointestinal sistem kanserlerinden tanı almış, henüz ameliyat olmamış, 19 yaş ve üzeri, hastanede yatan 28'i kadın (%34,6) ve 53'ü erkek (%65,4) toplam 81 gönüllü hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın amacı; gastrointestinal sistem kanserlerinden tanı almış hastaların beslenme durumunu Nütrisyonel Risk İndeksi (NRİ), Nütrisyonel Risk Tarama-2002 (NRS-2002) ve Subjektif Global Değerlendirme (SGD) gibi farklı üç yöntemle saptamak, bu yöntemleri kıyaslamak ve ameliyat öncesi gastrointestinal sistem kanserli hastaların malnütrisyon durumunu değerlendirmektir. Hastalara uygulanan anketin ilk bölümünde bireylerin sosyodemografik özellikleri, tanıları, beslenme alışkanlıkları, yemek pişirme yöntemleri, kullanılan yağ çeşidi, besin tüketim sıklığı ve ASA (Amerikan Anesteziyoloji Derneği) skorları sorgulanmıştır. İkinci bölümde antropometrik ölçümler alınmış, üçüncü bölümde rutinde yapılan hastane kayıtlarında yer alan biyokimyasal veriler kayıt edilmiş ve dördüncü bölümde Nütrisyonel Risk İndeksi hesaplanmış, Nütrisyonel Risk Tarama-2002, Subjektif Global Değerlendirme gibi yöntemler uygulanmıştır. Hastaların yaş ortalaması 55,65±12,22 yıl olup, erkeklerde 57,1±12,9, kadınlarda 53±10,5'tir. Bireylerin beden kütle indeksi (BKİ) yönünden dağılımı incelendiğinde, erkeklerin %20,8'i ve kadınların %21,4'ü zayıftır (BKİ
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital between February and August 2011. The study was carried out on a total of 81 volunteer patients, aged 19 years and over, 28 female (34,6%) and 53 male (65,4%) who were diagnosed with gastrointestinal system cancers. The aim of this study is to determine nutritional status of patients diagnosed with gastrointestinal system cancers by using three different methods such as Nutritional Risk Index (NRI), Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002) and Subjective Global Assessment (SGA), to compare these methods and to evaluate malnutrition status of patients with preoperative gastrointestinal cancer. In the first part of the questionnaire, sociodemographic characteristics, diagnosis, dietary habits, cooking methods, type of fat used, frequency of food consumption and ASA (American Society of Anesthesiologists) scores of the individuals were questioned. In the second part, anthropometric measurements were taken, in the third part, biochemical data in routine hospital records were recorded and in the fourth part, Nutritional Risk Index was calculated and Nutritional Risk Screening-2002, Subjective Global Assessment were used. The mean age of the patients was 55,65±12,22 years, 57,1±12,9 for males and 53±10,5 for females. When the distribution of individuals in terms of body mass index (BMI) is examined, 20,8% of males and 21.4% of females are weak (BMI