Çok katlı yapılarda transfer katı incelemesi
Investigation of transfer diaphragms of multistorey buildings
  1. Tez No: 573734
  2. Yazar: TURGUT BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN FAHJAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yüksek yapıların ülkemizde kullanımının artması ile özellikle yapı tasarım ve dizayn aşamasında yapılan bazı kabullerin bu tarz yapılarda beklenen davranışı sergileyip sergilemediği ve diğer statik hesaplar için kullanılan enerji ve kuvvet transferlerinin doğruluğunun hesap yöntemleri ile kontrol edilmesi gerekliliği oluşmuştur. Bu varsayımlardan birisi ise döşemelerin rijit diyafram kabulü ve bu kabulle beraber döşemelerde yük aktarımının oluşup oluşmamasıdır. Döşemeler, yapı sisteminde genellikle ana kütleyi oluşturan elemanlardır. Bu nedenle önemli derecede düzlem içi membran kuvvetleri oluşabilmektedir. Döşemelerin önemli görevlerinden biri de deprem veya rüzgârdan oluşan yatay kuvvetlerin düşey taşıyıcılara aktarılmasıdır. Özellikle yüksek yapılarda yapı kütlesinin ani arttığı baza veya podyum diye adlandırılan katlarında veya yapı rijitliğinin ani arttığı bodrum katlarındaki döşemelerin üzerinde biriken döşeme membran kuvvetlerinin bir alt katta bulunan düşey taşıyıcılara transferi irdelenmesi gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in the use of high buildings, it has been determined that some assumptions made in the structure design and design stages exhibit the expected behavior in such structures and the accuracy of the energy and force transfers used for other static calculations should be checked by calculation methods. One of these assumptions is the acceptance of the rigid diaphragm of the floors and the occurrence of load transfer in the floors. The slabs are generally the main elements of the building system. Therefore, significant in-plane membrane forces may occur. One of the important tasks of the floor is the transfer of horizontal forces of earthquakes or winds to vertical barriers. Especially in high-rise buildings where the mass of the building increases suddenly, the transfer of the diaphram membrane forces accumulated on the floors in the basement floors where the building rigidity increases is an issue that should be examined. This study surveys the seismic behavior and design of floor diaphragms. Following some introductory philosophy remarks, a classification of diaphragm behavior, diaphragm members and classifications about analysis methods.