Ratlarda insizyonel miringotomi ile lazer miringotominin karşılaştırılması
Comparison of incisional myringotomy with co2 laser myringotomy on rats (experimental study)
  1. Tez No: 573752
  2. Yazar: BERK GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM PORAZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde Efüzyonlu kronik otitis media tedavisinde CO2 lazer miringotomi, ventilasyon tüpü uygulamasına alternatif bir yöntem olarak kabul görmekte ve yaygınlaşmaktadır. Klasik insizyonel miringotomiye oranla daha uzun süreli orta kulak havalanmasını sağlayan CO2 lazer miringotomi, kolay uygulanan bir yöntemdir. Bu çalışmada, ratlarda insizyonel miringotomi ile CO2 lazer miringotomi, otoendoskopik ve histopatolojik bulguları açısından karşılaştırıldı. Aynı gün içerisinde 34 ratın sağ kulak zarlarına insizyonel, sol kulak zarlarına 7 W güçte, 2 mm çapında CO2 lazer miringotomi uygulandı. 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 25,30, 35, 40, 45 ve 50. günlerde rastgele seçilen ikişer rat sakrifiye edilerek kulak zarları, dış kulak yolunun bir kısmını da içerecek şekilde çıkarılarak histopatolojik inceleme yapıldı. Insizyonel miringotominin üç ile 15 gün arasında kapandığı gözlendi. Histopatolojik değerlendirmede, bağ dokusu rejenerasyonu hafif düzeyde bulundu ve 21. güne kadar sürdüğü tespit edildi. Perforasyona sekonder inflamasyon bulguları ise hafif düzeyde olmakla beraber bir hafta içerisinde kayboldu. Lazer miringotomide ise perforasyonun 11-50 gün arasında kapandığı gözlendi. Histopatolojik incelemelerde oluşan bağ dokusu rejenerasyonu bulgularının orta-ileri düzeyde olduğu ve 50. güne kadar sürdüğü tespit edildi. Perforasyona sekonder inflamasyon bulguları ise orta-ileri düzeyde idi ve sadece kulak zarına lokalize olmayıp, bazı olgularda tüm orta kulak mukozasını tutmuştu. Çalışmamızın sonucunda; 1. CO2 lazer miringotominin, insizyonel miringotomiye oranla daha uzun süreli orta kulak havalanması sağladığı, 2. Doku reaksiyonu yönünden CO2 lazer miringotominin orta-ileri düzeyde inflamasyona yol açtığı ve komplikasyonlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
CO2 laser myringotomy is approved to be an alternative of ventilation tubes and become widespread in chronic serous otitis media treatment. CO2 laser myringotomy is easy to carry out, which provides longer middle ear ventilation in proportion to classical incisional myringotomy. In this study, otoendoscopic and histopathologic findings of incisional myringotomy is compared to laser myringotomy, in rats.Throughout the same day, 7 W power setting and 2 mm spot CO2 laser myringotomies were performed to the left, while incisional myringotomies were performed to the right ears of 34 rats. Randomly chosen two rats were sacrificed and tympanic membranes were excised together with adjacent eksternal meatal skin on days 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17,19,21, 25, 30, 35, 40, 45 and 50 and histopathological investigations were undertaken. Incisional myringotomies were healed between 3-15 days. Histopathologically,connective tissue regeneration findings were mild and continued until 21. day. Inflammation,secondary to perforation was mild and disappeared in one week.Laser myringotomies were healed between 11-50 days. Histopathologically, connective tissue regeneration findings were intermediate or severe and continued until 50.day. Inflammation, secondary to perforation was intermediate or severe, besides not only localised to tympanic membrane, but in some cases spread to the middle ear mucosa, as well. The results of our study indicated that; 1. CO2 laser myringotomy provides longer middle ear ventilation in proportion to incisional myringotomy.2.CO2 laser myringotomy causes intermediate or severe inflammation considering the tissue reaction and its complications are thought to be re-evaluated.