Kamu kurumlarının finansmanında mudarebe imkânlarının uygulanması
In the financing of public institutions implementation of facilities mudarebe
- Tez No: 574067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasındaki amacımız kamu kurumlarının kredi kullanımlarının genel ve yerel seçimlerin olduğu dönemlerde özellikle politik konjonktürel etkilerden dolayı düştüğünü ifade ederek bu bağlamda yine kamu sektörünün orta ve uzun vadeli altyapı ve üstyapı projelerinin akamete uğramaması adına uygulanabilir bir model olarak mudarebe önerisi sunmak olmuştur. Giriş kısmı olan birinci bölümde problem ortaya konularak, problemin çözümüne yönelik, izlenecek yöntem, varsayımlar ve çıkarımlar ortaya konulmuştur. İkinci bölümde kamu kurumlarının finansmanında politik konjonktürel dalgalanmaların etkisine değinilmiştir.. Ve sırasıyla; politik dalgalanmaların modeli, rasyonel beklentiler modeli ve rasyonel dalgalanmaların bütçe değişimi üzerindeki durumu incelenerek, mudarebenin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Üçüncü bölümde mudarebenin tanımı, kapsamı, özellikleri uygulanma şartları üzerinde durulmuştur. Mudarebenin bölümleri ve tarafları da araştırmaya dahil edilmiştir. Dördüncü bölümde temel ampirik testler 2007-2019 yıllarına ait veriler kullanılarak regresyon analizleri ile test edilmiştir. Sonuç kısmı olan beşinci bölümde ise özellikle seçim dönemlerinde gerek konjonktürel etkiler ve yine buna bağlı olarak artan faiz oranlarına binaen düşüş gösteren kamu kesiminin kullandığı kredilerin sübvanse edilebilmesi ve projelerin aksamaması adına mudarebe önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis was to state that the credit usage of public institutions decreased during periods of general and local elections, especially due to political conjunctural effects. In this context, it was again to propose a mudarabah proposal as a viable model in order to prevent the mid- and long-term infrastructure and superstructure projects of the public sector from failing. In the first part, which is the introduction part, the problem is put forward and the methods, assumptions and inferences for the solution of the problem are presented. In the second part, the effect of political cyclical fluctuations on the financing of public institutions is mentioned. And respectively; The model of political fluctuations, the model of rational expectations and the situation of rational fluctuations on budget change were investigated and feasibility of the struggle was investigated. In the third chapter, the definition, scope and properties of mudarabah are discussed.Sections and sides of the mudarabah were also included in the research.In the fourth chapter, the basic empirical tests are tested with regression analysis using the data of 2007-2019. In the fifth part of the conclusion, the mudarabah proposal was presented in order to subsidize the loans used by the public sector which decreased due to the cyclical effects especially during the election periods and again due to the increasing interest rates and to prevent the disruption of the projects.