Sürücü düzenekler eğitiminde kullanılabilecek bir asansör eğitim dizgesinin tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementation of an elevator training string which can be used in power drivers' training
  1. Tez No: 574079
  2. Yazar: HAKAN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖNBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde dünya nüfusunun ve şehirleşmenin artması ile beraber yüksek binaların sayısında çok belirgin bir artış görülmüştür. Gelişen mimari yöntemler sayesinde her geçen gün yükselen binalarda asansörler vazgeçilmez makineler haline gelmiştir. Asansörlerin önem kazanması ile beraber insanların asansörlerden beklentisi de artmıştır. Günümüzde kullanılan asansörler bu sebeple artık daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenlidir. Bundan dolayı asansör montajı daha karmaşıklaşmış ve montaj için donanımlı insan gücü ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu tezde sürücü düzenekleri eğitiminde kullanılabilecek 3 duraklı bir asansör eğitim dizgesi tasarlanmıştır. Çalışmanın sonunda günümüzde kullanılan asansörler hakkında ön bilgi veren ve mühendislik eğitiminde etkin kullanılabilecek bir eğitim takımı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase of world population and urbanization, the number of tall buildings has increased significantly. Thanks to the developing architectural methods, elevators have become indispensable machines in the rising buildings. With the elevators' gaining significance, people's expectations from elevators have increased. Therefore, the elevators used today are faster, more comfortable and safer. As a result, the installation of an elevator has become more complex and this yields a need for equipped manpower for installation. In this thesis, a 3-stall elevator training system that can be used in power driver's training is designed. As a result of the study, a training set which can give preliminary information about the elevators used today and can be used effectively in engineering education was obtained.