Samsun koşullarında bazı serin mevsim çim karışımlarının farklı ekim oranlarında performanslarının belirlenmesi
Some properties of seeding rates and mixtures of turfgrass established in central Black Sea region
  1. Tez No: 574244
  2. Yazar: ASUMAN SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çim alanlarının doğaya ve insanoğluna yönelik katkısından daha iyi faydalanabilmek için, çimlendirilecek olan alanda kullanılacak olan çimin türü ve bölgenin ekolojik koşullarına olan uyumunun iyi bilinmesi gerekir. Bu çalışmada Samsun ekolojik koşullarında, oluşturulduğu amaç doğrultusunda, bazı serin mevsim çim karışımlarının farklı ekim oranlarında performanslarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Samsun'un Çarşamba ilçesinde, çim karışımları ve ekim oranları faktöriyel düzende tesadüf blokları deneme desenine göre 6 tekrarlamalı olarak düzenlenmiştir. Deneme materyali olarak Lolium perenne(Lp), Poa pratensis(Pp), Festuca arundinacea(Fa), Festuca rubra rubra(Frr), Festuca ovina(Fo), Agrostis tenius(At) bitkileri ve bu bitkilerin farklı oranlarda karışımları kullanılmıştır. Karışımlar Lolium perenne ile 1. Karışım ( %45 Lp+%40 Frr+%15 Pp), 2. Karışım (%30 Lp+%35 Frr+%15 Fo+%10 Pp+%10 At) ve yalnız Lolium perenne; Festuca arundinacea ile 1. Karışım (%45 Fa+%40 Frr+%15 Pp), 2. Karışım (%30 Fa+%15 Fo+%35 Frr+%10 Pp+%10 At) ve yalnız Festuca arundinacea olmak üzere çalışmada 4 karışım ve 2 yalnız ekim parseli ve 4 ekim oranı ( 30, 40, 50, 60 g/m2 ) kullanılarak oluşturulmuştur. Lolium perenne ile yapılan karışımların kaplama hızı değerleri 43-53 gün, Festuca arundinacea ile yapılan karışımların ise kaplama hızının 53-64 gün arasında değiştiği belirlenmiştir. Deneme parselleri 1. yıl 5 kez, 2.yıl ise 6 kez biçilmiş ve biçimlerden elde edilen yaş biomas değerleri 1. yıl 23.13 – 593.19 g/m2, 2. yıl ise 163 – 1071 g/m2 arasında değişmiştir. Kamışsı yumağın yer aldığı parsellerin daha sık bir görüntü verdiği, bununla birlikte Agrostis tenius ve ince yapraklı Festuca ovina gibi türler karışımlara düşük oranlarda karıştırıldığında seyrekleşmenin azaldığı tespit edilmiştir. Yeşil kütle verimi ise Festuca arundinacea ve Lolium perennenin yer aldığı karışımlarda daha fazla olmuştur. Ayrıca 50 ve 60 g/m2 ekim oranlarında yabancı ot oranının oldukça az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to better benefit from the contribution of turfgrass to nature and human beings, the kind of grass to be used and the adaptation to the ecological conditions of the region must be well known in the grasslands. The trial was carried out in the ecological conditions of Samsun where northern part of Turkey, and it was aimed to determine different mixing ratios of some cool season grass species. The trial was carried out in randomly block design with 6 replicates. In this research, Lolium perenne, Poa pratensis, Festuca arundinacea, Festuca rubra rubra, Festuca ovina, Agrostis tenuis species and different mixture ratios of these species were used as material. The observations such as covering level, leaf color, regeneration power and green biomass yield were performed. Observations and measurements was made in the first and second year. The cover rate values of the blends made with Lolium perenne were determined as 43-53 days, while the cover rate of the mixtures with Festuca arundinacea varied between 53-64 days. The experimental plots have been cut 5 times to first year, the second year to 6 times and the fresh biomass values have been changed as 23.13 - 593.19 g / m2 in the first year, and 163 to 1071 g / m2 in the second year. Festuca arundinaceae showed a more frequent appearance of the plots in which it was found, however it was determined that sparsity decreased when agrostis tenius and thin leafed Festuca ovina were mixed in mixtures at low rates. The green mass yields in Festuca arundinacea and Lolium perenne mixtures were higher than the other mixtures. In addition, 50 and 60 g / m2 sowing rates were determined to be relatively small.