Dip trol ağında hedef dışı vatoz avcılığının azaltılması
By-catch reduction of skate and ray species in the bottom trawl
- Tez No: 574248
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ DEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapmış olduğumuz bu tez çalışmasında denizel ekosistem için önemli olan, IUCN kırmızı liste durumları kritik durumda ve dip trolü avcılığında çok miktarda yakalanan ancak genellikle ıskarta edilip karaya çıkma miktarı çok düşük olan vatoz türlerinin,“Supershooter”model TED ızgara kullanılarak trol torbasına geçmeden ağdan dışarı atılması amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi“R/V Akdeniz Su”araştırma gemisi ile yapılan saha çalışmalarında, trol torbasının önüne belli bir açı ile yerleştirilen TED ızgaranın üstünde ve altında olmak üzere 2 farklı kaçış açıklığı denenmiş olup toplamda 29 geçerli trol çekimi yapılmıştır. Yapılan bu tez çalışmasının hedefinde yer alan dip trol ağında hedef dışı vatoz avcılığını azaltmak üzere kullanılmış olan“Supershooter”model TED ızgara alttan kaçış çekimlerinde toplam 16 vatoz bireyinin 14'ünü kaçırmış olup, kaçırılan bu 14 birey toplam avın ağırlıkça %97'sini oluşturmaktadır. Üstten kaçış çekimlerinde toplam 83 balıktan 39'u kaçmayı başarmıştır, ancak bu 39 birey ağırlık yönünden toplam avın %87,38'ini oluşturmaktadır. Öte yandan trol ağında TED ızgara kullanımının ticari öneme sahip olan türler üzerindeki etkisine bakıldığında ise alttan kaçış çekimlerinde ağırlıkça %26,56 oranında bir azaltma meydana getirdiği kaydedilmiştir, üstten kaçış çekimlerinde ise bu oran %39,13'e çıkmaktadır. Vatozların yanı sıra deniz kaplumbağası gibi önemli canlıların ve araba tekerleği gibi atıkların da ızgara sayesinde ağdan dışarı atıldığı saptanmıştır. Özellikle büyük vatoz bireylerinin ağa girmeden dışarı atılması konusunda Supershooter TED ızgara modelinin kullanımının başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to eliminate the stingray species, which are very important for marine ecosystem and also critical situations in the IUCN red list. İn the bottom trawl hunting they are often discarded and landed very low. This study aimed they were to be thrown out of the net before going to the trawl net using the Supershooter model TED grid. In the field studies carried out with“R/V Akdeniz Su”vessel, which belongs to Akdeniz University, 2 different escape openings were tried and a total of 29 valid trawl hauls were made. The supershooter model TED grid, which was used to reduce non-target ray and skate hunting in the bottom trawl net which is in the aim of this thesis study, missed 14 out of 16 fishes in the bottom-escaped hauls, and these 14 individuals were 97% of the total weight of the hunt. 39 out of a total of 83 fishes have escaped from the top-escaped hauls, but this constitutes 87.38% of the total weight in terms of 39 individuals.On the other hand, when we look at the effect of the use of TED grid on the commercially important species in the trawl net, it was recorded that a reduction of 26.56% by weight in the bottom-escaped hauls resulted in a decrease of 39.13% in the top-escaped hauls. In addition to stingrays, important culverts such as C. Caretta and wastes such as car wheels have been found to be thrown out of the trawl net via the grid. As the results of the measurements and the graphs show, the use of Supershooter TED grid model has been found to be successful especially for the removal of large stingray individuals from the trawl net.