Dip parakete avcılığında ölüm oranlarını azaltıcı donanım modifikasyonları: Geleneksel (J tip) ve alternatif yuvarlak (C tip) iğne performanslarının karşılaştırılması
Equipment modifications to reduce mortality in bottom longline: Comparison of common (J type) and alternative circle (C type) hook performance
- Tez No: 574250
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ DEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Antalya Körfezi'nde gerçekleştirilen bu çalışmada, dip parakete avcılığında yaralanma ve ölüm oranlarını azaltılabilmesi amacıyla geleneksel olarak kullanılan J tip iğneye alternatif olarak C tip iğnelerin performans karşılaştırmaları yapılmıştır. İğne türüne göre hedef, ıskarta, kıkırdaklı ve kemikli balıklar olmak üzere av verimi kıyaslamaları yapılmıştır. İki iğne türü için, balık vücudunda takıldıkları bölgeye göre yaralanma hasar indeksi (YHİ) ve sağ kalma (SKİ) indekslerinin karşılaştırmaları yapılmıştır. Araştırma süresi boyunca deneysel olarak hazırlanan parakete takımı ile 21 geçerli avcılık örneklemesi yapılmıştır. İki iğne türü arasında av verimi kıyaslamalarında bir fark bulunmamıştır (p>0.005). Yakalanmaya bağlı olarak balıklardaki yaralanma hasar değerleri geleneksel iğnelerde yakalananlara göre C tip iğnelerde yakalananlarda daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
In this study, performance comparisons were made with the C type hook used as an alternative to the conventional used J type hook in order to reduce the injury and mortality rates in bottom longline. Based on the data obtained two different hook types, injury damage rates depending on where they are hooking to the fish body, survival index, target and discard, elasmobranch and teleost fish were compared according to hook type. During the research 21 valid bottom longline studies were performed. There was no significant result between the two types of hook in hunting efficiency comparisons (p> 0.005). It was determined that the fish caught in C type hooks had lower injury rates than those caught in J type hooks. For this reason the survival index of fish caught in type C hooks were higher (p 0.005).