Biyomalzeme olarak magnezyum alaşımlarının mekanik ve korozyon özelliklerinin incelenmesi.
Investigation of the mechanical and corrosion properties of magnesium alloys as biomaterials
- Tez No: 574293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Mg-4Sn-1Y (magnezyum-kalay- itriyum) alaşımına farklı ağırlık oranlarında zirkonyum (ağırlıkça %0.01, 0.05 ve 0.1) ilave edilmiş; ergitme için indüksiyon fırını kullanılarak koruyucu atmosfer için de %96 CO2 ve %4 SF6 (sülfür hegzaflorid) gaz karışımı kullanılmıştır. Döküm yöntemi olarak soğuk kamaralı basınçlı döküm yöntemi kullanılmış olup, üretilen malzemelerin mikro yapı analizleri XRD, SEM ve EDS çalışmaları yapılmıştır. Üretilen malzemelerin mekanik testleri oda sıcaklığında yapılmıştır. Malzemelerin korozyon testleri için tuzlu su çözeltisi kullanılarak kütle kayıpları ölçülmüştür. Elde edilen test sonuçları incelendiğinde Mg-4Sn-1Y, Mg-4Sn-1Y-0,01Zr, Mg-4Sn-1Y-0,05Zr ve Mg-4Sn-1Y-0,1Zr alaşımların“biyobozunur malzeme”olarak kullanılabilmesi için gerekli olan mekaniksel ve korozyon özelliklerini taşıdığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, zirconium (0.01, 0.05 and 0.1% by weight) was added to Mg-4Sn-1Y (magnesium-tiniumium) alloy at different weight ratios; For induction furnace using melting, 96% CO2 and 4% SF6 (sulfur hexafluoride) gas mixture was used for protective atmosphere. Microstructure analysis of the materials produced by using high pressure die casting method XRD, SEM and EDS studies were performed. Mechanical tests of the produced materials were made at room temperature. For corrosion testing of materials, mass losses were measured using saline solution. When the test results are examined, Mg-4Sn-1Y, Mg-4Sn-1Y-0,01Zr, Mg-4Sn-1Y-0,05Zr and Mg-4Sn-1Y-0,1Zr are required to be used as-biodegradable materials n. mechanical and corrosion properties.