A run-time environment for execution of state machines
Durum makinelerinin icrası için çalışma zamanı ortamı
- Tez No: 574402
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tezin amacı, ön-teşhise yönelik inceleme talepleri için protokoller oluşturulup saklanabilmesi için inovatif bir veritabanı oluşturulması, hekimin belirli bir hastası için bu veritabanından uygun protokolü seçmesi, seçilen bu protokolün sistem tarafından hastaya kişiselleştirilmiş bir sonlu durum makinasına dönüştürülmesi ve hekimin başla komutu ile birlikte, sistem tarafından protokoldeki tüm adımların hasta, hekim ve diğer paydaşlarla etkileşerek icra edilmesidir. Bu sayede hekime değerli zaman kazandırılmakta, standardizasyon ve koordinasyon sağlanmakta, gereksiz incelemeler dışarıda bırakılırken, gerekli olanlar verifikasyon sürecine dahil edilmektedir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için, ön-teşhis protokollerinin tanımlanmaları için bir“bilgisayar dili”modeli oluşturulmuştur. Bu bilgisayar dili ön-teşhis protokollerini ve aşamalarını tamamen ifade edebilecek güçtedir. Protokol tanımlamalarının kullanıcılardan alınıp, bilgisayar diline çevrilebilmesi için bir“kullanıcı arayüz modeli”oluşturulmuştur. Bu kullanıcı arayüz modeli teknik olarak uzman olmayan bir kullanıcıya ön-teşhis protokollerini veritabanına tanımlama imkanı vermektedir. Sistem tarafından belirli bir hasta ve seçilen protokol için, girdileri işleyebildiği kadar çıktıları da üretebilecek, zamanaşımı ve zamanlama fonksiyonlarına sahip olan bir“Sonlu Durum Makinası”üretilerek protokolün icrası gerçekleştirilir. Sistemde hekim, hasta veya diğer paydaşlara yönelik pek çok mesaj üretilecektir. Bu mesajlar metin şeklinde veya audio-visual mesajlar olabilir. Google Cloud Messaging sistemi kullanılarak, bu mesajların işlenmesinden sonra alıcılarına bir bildirim mesajı olarak iletilmesi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the thesis is to create an innovative database for creating and storing protocols for pre-diagnosis examination requests, to select the appropriate protocol from this database for a specific patient by the physician, to transform the selected protocol into a personalized finite state machine by the system and to execute all steps in the protocol by the system by interacting with patients, physicians and other stakeholders with the physician's start command. With this way, valuable time is gained to the physician, standardization and coordination is provided and unnecessary examination requests are excluded, while the necessary ones are included in the validation process. To achieve this goal, a“computer language”model has been created to identify the pre-diagnostic protocols. This computer language is fully capable of expressing pre-diagnostic protocols and stages. A“user interface model”has been created so that pre-diagnosis protocol definitions can be retrieved from users and translated into computer language. This user interface model allows technically non-expert users to define pre-diagnostic protocols to the database. The system performs the execution of the protocol by producing a“Finite State Machine”with a timeout and timing functions, which can produce outputs as well as the inputs for a given patient and selected protocol. Many messages will be produced for the physician, patient or other stakeholders in the system. These messages can be in the form of text or audio-visual messages. By using the Google Cloud Messaging system, it was developed to transmit these messages to their recipients as a notification message after processing.