Düzenli depolama alanlarının planlanması ve Osmaniye ili örneği
Planning of landfills and Osmaniye province example
  1. Tez No: 574415
  2. Yazar: MERVE ASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BÜNYAMİN KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın, düzenli depolama tesislerinin planlanmasında; kurulum öncesi teknik ve yasal çalışmalarda, tasarım, inşaat, kapatma ve kapatma sonrası izleme ve kontrol sürecini içeren tüm aşamalarda rehber olması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, düzenli depolama alanlarının planlanması genel olarak ele alınmış olup örnek olarak Osmaniye İli 2. Sınıf (Belediye Atıkları ve Tehlikesiz Atıklar) Düzenli Depolama Tesisi incelenmiştir. İncelemeler, Mart 2016-Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Bu süre zarfında yer seçiminin alternatif alanlar içerisindeki uygunluğu ile depo tabanının ve sızıntı suyu lagününün teşkili Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik (ADDDY) çerçevesinde değerlendirilerek uygunluğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda üstel fonksiyon yöntemi ile 40 yıllık nüfus projeksiyonu yapılarak, günlük kişi başı üretilen kentsel katı atık miktarı bulunarak, 40 yıllık atık projeksiyonu oluşturulmuştur. Atık projeksiyonu sayesinde düzenli depolama tesisinin 2020 yılı sonunda ömrünü tamamlayacağı hesaplanmış ve yeni lotların faaliyete hazır hale getirilmesi gereken zaman belirlenmiştir. 3 aylık periyodlarla sızıntı suyu ve yeraltı suyundan (yas) numuneler aldırılarak akredite laboratuvara analizleri yaptırılmış ve yeraltı suyu seviyeleri ölçtürülmüştür. Yüzeysel su kaynağı olarak yağmur suyu kalitesinin tespiti için bir kereye mahsus olarak yağmur suyu drenaj hattından numune aldırılarak akredite laboratuvara analizi yaptırılmıştır. Biyometanizasyon tesisinde toplanarak değerlendirilen depo gazları, biyometanizasyon tesisi girişinde otomatik gaz ölçümü yapan cihazda düzenli olarak ölçülüp aylık olarak kayıt altına alınmıştır. Tüm analiz ve ölçümler incelenerek bulgular ortaya konulmuştur. Meteoroloji İşleri İl Müdürlüğü'nden temin edilen aylık meteorolojik verilerin düzenli depolama tesisine etkisi irdelenmiştir. Son olarak düzenli depolama tesisinin depolama ömrü tamamlandığında kapatılması ve kapatma sonrası kontrol ve izleme çalışmalarının yeterliliği ortaya konmuştur. Çalışma sonucunda, Osmaniye 2. Sınıf Düzenli Depolama Tesisinin iyi bir şekilde işletildiği, sızıntı suyu ve bilhassa depo gazının etkin bir şekilde yönetildiği ancak inşaat aşamasında açılan membanın konumunun uygun olmadığı ve yapılan hesaplamalar sonucunda kişi başına evsel atık miktarının 0,66 (kg atık)/( kişi gün ) olduğu ve buna bağlı olarak yapılan hesaplamalarda depolama alanının ömrünü 2020 yılı sonunda tamamlayacağı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to be a guide for planning of landfills, for all stages including the technical and legal studies before installation, design, construction, shutdown, monitoring and control processes following shutdown. Within the scope of this Project, planning of landfills has been reviewed in general and Osmaniye Province 2nd Class (Municipal Wastes and Non-Hazardous Wastes) Landfill has been examined as an example. These examinations took place between March 2016 and February 2018. Within this period, the appropriateness of the location selection among alternative locations and composition of land floor and leak water dam were evaluated per the Regulation on Waste Landfill and determined to be conforming. Also, by the utilization of exponential function method, population projection had been made for 40 years and using the daily per capita waste amount, 40 years waste projection had also been calculated. Through this waste projection, it was identified that the landfill will complete its lifecycle at the end of the year 2020 and the time to have new lands ready had been determined. Specimens of the leak water and underground water had been collected, analyzed in accredited laboratories and underground water levels had been measured in 3 month periods. To identify the quality of the rain water as a surface water source, as once only, specimen from rain water drain line was collected and analyzed in accredited laboratory. Landfill gas stored and benefited in biomathanization plant, were measured on a regular basis in the automatic gas measurement device at the entrance of the biometanization plant and recorded monthly. All analyzes and measurements were reviewed and findings were presented. The effects of monthly meteorological data obtained from Provincial Directorate of Meteorology on the landfill had been investigated. Finally, the shutdown of the landfill upon completion of its life-cycle and control and monitoring studies after the shutdown have been demonstrated. As a result of this study, it had been concluded that Osmaniye 2nd Class Landfill is being operated well, leak water and landfill gas are managed effectively however the location of the fount opened in the construction phase is not appropriate and as a result of the calculations, it was calculated that the amount of household waste per person is 0.66 (kg waste)/( person day ) and accordingly, it is calculated that the storage area will complete the life of the storage area by the end of 2020.