Emevîler döneminde Sakīf Kabilesi
Saqif Tribe in The umayyad caliphate
- Tez No: 574522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SARMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hicaz bölgesinin en önemli üç şehrinden birisi Taif şehridir. Taif şehrinde ikamet eden Sakīf Kabilesi de siyasi, sosyal, kültürel ve ticari bağlantılarından ötürü Arap yarımadasının en önemli kabilelerinden birisi haline gelmiştir. Cahiliye döneminde kabile mensupları arasında Hanif inancına sahip kişiler yer alsa da İslam davetinin başlamasıyla beraber genel olarak olumsuz bir tavır takınmışlardır. Arap kabileleri içinde en son İslam'a girenlerden birisi olan Sakīf Kabilesi Hz. Peygamber'in ahirete irtihal etmesinden sonra İslam'da kaldıkları gibi Hz. Ebu Bekir'in emrinde dinden dönenlerle yapılan Ridde Savaşları'na katılmışlardır. Hulefâ-yi Râşidîn döneminde bazı idari görevlerde bulunan Sakīf Kabilesi mensupları, Emevîler'in hilafete gelmesiyle beraber siyasi ve idari alanlarda daha da ön plana çıkmışlardır. Emevîler'in 90 yıla yaklaşan idareleri boyunca en güçlü destek Sakīf Kabilesi'nden gelmiştir. Bu tezde Sakīf Kabilesi'nin ve kabile mensubu kişilerin Emevîler dönemi boyunca gerçekleştirdiği faaliyetler ele alınarak etki ettikleri siyasal olaylar araştırılmıştır. İslam tarihi boyunca Emevîler'e yöneltilen bazı eleştirilerin arka planında Sakīflilerin oluşu bu kabilenin önemini daha da arttırmaktadır. Emevî iktidarını ayakta tutan en mühim dinamiklerden biri olan Sakīf Kabilesi, etkileri günümüze kadar sürecek birçok hadisede başrol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important cities of Hejaz region was Taif. The Saqif tribe residing in Taif becomes one of he most important tribes of the Arabian peninsula because of its political, social, cultural and trade connections. Although the people of the Hanif belief takes place among the tribal members in the period of ignorance they have generally adopted a negative attitude with the beginning of the Islamic invitation. As one of the last Arabs in the Arab tribe, Saqif tribe in command of Ebubekir entered into Ridde war against apostates besides remaining faithful to Islam after. Hz. Muhammed had moved to hereafter. Saqif tribe known to have taken some administirative duties in the period of The Rashidun Caliphate came to the foregrounds of Omayyads Caliphate. The most powerful support came from the Saqif tribe during nearly 90 years of the Omayyads control. In this thesis, the activties of the Saqif tribe and tribal members in the Omayyads Caliphate period were examined. Throughout the History of Islam, there is the Saqif Tribe in the background of the criticisms directed at the Omayyads. This situation further increases the importance of the Saqif Tribe. Saqif tribe, which is the most important dynamic that maintains the power of Omayyads, played a leading role in many events that will last until now.