Kendiliğinden yerleşen borlu aktif belit çimentolu betonların yüksek sıcaklık altındaki performansı
Compacting concretes boron active belite cement performance of self-under high temperature
  1. Tez No: 574671
  2. Yazar: NESLİHAN GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada silis dumanı içeren kendiliğinden yerleşen Borlu Aktif Belit çimentolu betonların yüksek sıcaklık altındaki performansı araştırılmıştır. Bu doğrultuda; 3 farklı çimento tipi kendiliğinden yerleşen beton teknolojisinin uygulanması ile üretim ve kullanılabirliğinin araştırılması, kendiliğinden yerleşen beton teknolojisinin Borlu Aktif Belit Çimentolu betonlara uygulanması ve silis dumanı içeren Borlu Aktif Belit çimentolu kendiliğinden yerleşen betonun özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla deneysel çalışma iki temel grup halinde yapılmıştır. Deney karışımlarında çimento tipleri, tüm karışım gruplarında %7,5 oranında silis dumanı ile yer değiştirilmiştir. Tüm deneylerde 0,35 su/bağlayıcı (çimento+mineral katkı) oranı, %2 oranında hiper akışkanlaştırıcı katkı ile kendiliğinden yerleşen betonlar üretilmiştir. Üretilen betonlar üzerinde taze halde; yayılma çapı ve 50 cm çapa yayılma süresi (t50), V-hunisi akış süresi, L-kutusu ve J-halkası deneyleri yapılmıştır. Sertleşmiş halde ise, mekanik özellikler açısından, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, ultrasonik dalga hızı ve kuru birim ağırlık, durabilite açısından ise yüksek sıcaklık etkisi (100,200,300, 400,600 ve 750°C'de ağırlık kaybı, ultrasonik dalga hızı, yarmada çekme dayanımı ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak, karışımların tamamının kendiliğinden yerleşen beton standardını karşıladığı, yayılma çapının borlu aktif belit çimentosuyla daha fazla arttığı gözlemlenmiştir. Karışımlarda borlu aktif belit çimentolu karışımların sonuçları diğer çimento tiplerine göre basınç dayanımına paralel olarak yarmada çekme dayanımlarında da artışlar gözlemlenmiştir. Bütün karışımlarda, yüksek sıcaklığa maruz kaldıklarında basınç dayanımlarında ciddi oranda düşüşler gözlemlenmiş fakat ağırlık kayıplarında borlu aktif belit çimentolu betonlarda azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated that high temperature performance of self-compacting active ceramic cement concrete with boron. In this way; it has been investigated production and usable with the application of 3 different cement type self-compacting concrete technologies, application of self-compacting concrete technology to active ceramic cement concrete with boron and Properties of active ceramic cement concrete with boron containing silica fume. For this purposes, experimental studies were performed in two basic groups. Cement types in the experimental mixture were replaced with 7.5% silica fume in all mixture groups. In all experiments self-compacting concretes containing 2% hyper plasticizer additive and 0,35 water / binder (cement + mineral additive) ratio were produced. spreading diameter and spreading time of 50 cm diameter (t50), V-hopper flow time, L-box and J-ring experiments were performed on fresh produced concrete. Then, following experiments were performed on the hardened state; in terms of mechanical properties, compressive strength, tensile strength in the splitting, ultrasonic wave velocity and dry unit weight, and in terms of durability, high temperature effect (weight loss at 100,200,300, 400,600 and 750°C), ultrasonic wave velocity, tensile strength at compressive strength and compressive strength tests. As a result, it has been observed that all of the mixtures meet the self-compacting concrete standards, and the spreading diameter is increased more with the boron active concrete cement. The results of the cemented mixtures with boron were also increased in parallel with the compressive strength of other cement types. In all mixtures, significant decreases in compressive strengths were observed when they were exposed to high temperatures, but in weight losses, it was determined that there was a decrease in boron-active concrete cementitious concrete.