Yalıtkan dökülenbilir refrakterlerin yapısal özellikleri ve ısıl iletimi
  1. Tez No: 57470
  2. Yazar: UĞUR CÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Dökülebilir refrakter malzemeler özellikle 1960'lardan sonra sahip olduğu avantajlar ile kendine oldukça geniş bir kullanım alanı yaratmıştır. En genel şekli ile, yüksek alflminalı çimento, su ve agrega karışımı olarak ifade edilebilen dökülebilir refrakterlere yalıtım özelliğini arttırmak amacı ile“perlit”agregası ilave edilir ve“yalıtkan dökülebilir refrakter”malzemesine ulaşılır. Sağlanan ısı yalıtımı ile enerji tasarrufu önemli boyutlara ulaşabilmekte ve bu da malzemenin kullanımını kaçınılmaz kılmaktadır. Isı yalıtımındaki avantajın yanısıra, şekillendirildikten sonra satılan refrakter malzemelere karşı özellikle fırın astarlanması, tamir ve bakımı sırasında sağladığı avantajlar dökülebilir refrakter malzemelerin döküm ve ısıl işlem sektörü için önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada yalıtkan dökülebilir refrakter malzemeler ve malzemenin elde edilmesinde kullanılan alüminalı çimento, perlit gibi bileşenler açıklanmış, bunların ve bileşimlerindeki elemanların yapının geneline olan etkileri belirtilmiştir. Malzemenin önemli bir fiziksel özelliği olan yoğunluğun, ısıl iletkenlikle olan ilişkisi irdelenerek bunun endüstriyel kullanıma etkileri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After 1960's, castablc refractory materials has gained an extended usage area. Through the most general view, the new material formed by the mixture of alumina cement, water and perlite aggregate, which is used in order to improve the thermal conductivity, is called insulation castablc refractory. By provided heal insulation, the energy savings reaches to an important level; so that, this makes the usage of the material inevitable. Insulation castablc refractory materials have significant superiority in, reparation and maintanence, when compared with the materials sold after being formed. This superiority makes the material fairly important for casting and heal treatment industry. In this study, castablc refractory materials and the components which formed them; such as alumina cement and perlite, has introduced in detail. Besides, the effect of these components and their chemical compositions upon the whole of the texture has examined also. At last, density, which is an important physical properly of the material, and its relation with the thermal conductivity has inspected.