Erzincan'a özgü bazı endemik bitki taksonlarının polen morfolojisi
Polen morphology of some endemic plant taxa specific to Erzincan
- Tez No: 574745
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan bu çalışmada Erzincan'a özgü 17 taksonun Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kulanılarak polen morfolojileri çalışılmıştır. Çalışılan taksonların polen büyüklükleri, polen tipleri, polen şekilleri, polen ornamentasyonları ve apertür yapıları incelenmiştir. Polenlere ait elektron mikroskobu görüntüleri ilgili literatürler dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Çalışılan taksonlarda, polen büyüklüklerinin 11 taksonda orta büyüklükte, 6 taksonda küçük, polen şekillerinin 9 taksonda subprolat, 5 taksonda sferoidal, 3 taksonda perprolat, polen tiplerinin 9 taksonda trikolpat, 3 taksonda sinkolpat, 2 taksonda pantoporat, 1 taksonda triporat, 1 taksonda monoulserat, 1 taksonda trikolporat, polen ornamentasyonlarının ise 6 taksonda retikulat, 3 taksonda skabrat–rugulat, 2 taksonda mikroekinat-mikroperforat 1 taksonda rugulat-mikroekinat, 1 taksonda psilat-perforat, 1 taksonda rugulat, 1 taksonda ekinat-spinat, 1 taksonda verrukat-perforat, 1 taksonda rugulat-perforat, olduğu görülmüştür. Taksonların yetişme ortamı ile polen tipleri, şekilleri, büyüklükleri ve ornamentasyonları karşılaştırıldığında arada bir korelasyon bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pollen morphology of 17 taxa spesific to Erzincan was studied by using Scanning Electron Microscope (SEM). The pollen sizes, pollen types, pollen shapes, pollen ornamentations and aperture structures of the studied taxa were examined. Electron microscopy images of the pollens were evaluated by considering related literature. In the studied taxa, pollen sizes are medium in 11 taxa and small in 6 of them. In terms of pollen forms, 9 of them are subprolate; 5 of them spheroidal and 3 of them perprolate. According to pollen types 9 of them are tricholpate; 3 of them syncholate and 2 of them pantoporate. The rest are monoulserate, tricholporate and triporat, respectively. Considering pollen ornamentations 6 of them are reticulate; 3 of them scabrate and 2 of them microecinate-microperforate. The rest are rugulate-microecinate, psilate-perforate, rugulate, equinate-spinate, verrukat-perforat, rugulate-perforate, respectively. It was not found any correlation between the growing environment of plants and the types, shapes, sizes and ornamentations of pollens.