Interactive real-time RF control for MRI transmit channels
MR RF vurucu kanallarının interaktif gerçek zamanlı kontrolü
- Tez No: 574791
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Gerçek zamanlı girişimsel Manyetik Rezonans Görüntüleme'de (MRG) en sık araştırılan alanlardan biri olan kalp kateterizasyonunda kullanılan uzun iletken tellerin hem takibi zordur hem de radyofrekans (RF) ısınma tehlikeleri vardır. Yapılan çeşitli araştırmalar çoklu radyofrekans (RF) yayın dizilerini kullanarak kateter ısınmasını azalatacak ve takibini kolaylaştıracak teknikler sunmuştur; fakat girişimsel prosedürler için gerekli olan gerçek zamanlı RF kontrol yazılım platformu bulunmamaktadır. Bu çalışmada MRG yayın dizilerinin interaktif gerçek zamanlı kontrolünü sağlayacak bir yazılım sunuyoruz. Üç ana programdan oluşan bu yazılım TCP/IP protokolü üzerinden haberleşerek üç ayrı işletim sistemi (Linux, Windows, VxWorks) üzerinde çalışmaktadır. Soket programlama ile birlikte her işletim platformu için çoklu görev ve semaforlar uygulanmıştır. Grafiksel kullanıcı arayüzü tarafı Qt kullanılarak tasarlanırken sistemin diğer tarafı Siemens'in katater takibi için geliştirdiği BEAT_IRTTT isimli darbe dizisinin kaynak kodu değiştirilerek oluşturulmuştur. İnteraktif gerçek zamanlı deneyler iletken bir tel içeren bakır sülfat fantomunda yapılmıştır. Yayın anteni olarak Siemens'in vücut sargısının iki kanalı ayrı ve bağımsız sürülmüştür. Deney sonuçları gerçek zamanlı RF kontrolünün olabilirliğini tasdik ederken RF değişkenlerinin iki çerçeve gecikme ile güncellendiği gözlemlenmiştir. Bu yazılımın ısınma güvenliği ve kateter takibi açısından gerçek zamanlı girişimsel Manyetik Rezonans Görüntüleme operasyonlarında katkı sağlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Cardiac catheterization is one of the heavily researched areas of the real-time interventional studies in Magnetic Resonance Imaging (MRI), where elongated conductive wires are prone to excessive radiofrequency (RF) heating and tracking of the devices might be challenging. Previous studies have proposed several techniques for heating reduction at the conductive wire tip and device visualization, using multiple transmit channels but the software platform for real-time RF control of multiple transmit channels has been missing for interventional procedures. In this study, we are presenting a software framework capable of interactive real-time RF control of MRI transmit channels and reception of dynamic images from MR image reconstruction computer. The software consists of three main programs running on three different operating systems (Linux, Windows and VxWorks) that communicate with each other over TCP/IP connection. Besides socket programming, multi-threading/multi-tasking is implemented for each platform along with the synchronization semaphores. The graphical user interface end is developed with Qt. Siemens' work-in-progress tip-tracking pulse sequence (BEAT_IRTTT) source code is modified to serve as the other end in our software system. The interactive real-time experiments are conducted on a copper sulfate phantom including a conductive wire. Dual-port body coil which is a product of Siemens is used as the transmit antenna and each port is driven independently. Results have shown the feasibility of the real-time RF control in the MRI, with an effective total update latency of two frames on the dynamic image-series. We believe this framework will contribute to real-time interventional procedures in terms of RF safety and catheter tracking.