Güç sistemlerinde harmonikler ve harmoniklerin transformatör üzerinde oluşturduğu ek bakır kayıpları
- Tez No: 57493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
5?W3 ÖZET Bu çalışmada harmoniklerin yapıları, çıkış sebebleri, harmonikleri meydana getiren yükler ve bunların güç sistemlerinde meydana getireceği tesirler incelenmiştir. Günümüzde yan iletken teknolojisine bağlı olarak tahrik ve kontrol sistemlerinde SCR elemanlar kullanılmaktadır. Bu elemanların oluşturduğu akım ve gerilim harmonikleri ek transformatör kayıplarına yol açmaktadır. Ek demir ve bakır kayıpları transformatörün verimini düşürecektir. Bu çalışmada ek bakır kayıpları ifadeleri verilmiştir. Sayısal uygulama bölümünde 1 1/2,2 kv'luk bir dağıtım transformatöründe ek bakır kayıplarının harmonik derecesine bağlı değişimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this paper, the structure of harmonics, their causes, the load which causes them and tehir effects on the power system are studied. At present, in drive and control systems, SCR compenents are used depending on the developing semiconductor technology-The current and voltoge harmoies generated by these compenents cause addinaional losses for transformers. Additional iron and copper losses will decrease efficiency of the transformer. In this study the expressions of these copper losses are given. 1 the numerical example, additional copper losse versus harmonik order are dotained for a distribution tranformer, 15/2,2 kv rating.