Termofilik Bacillus Licheniformis bakterisinden fitaz enzim üretimi
Production of fi̇tase enzyme from thermophilic Bacillus Licheniformis bacteria
- Tez No: 575458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÖZİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bacillus Licheniformis' lerin yaşam alanlarından olan sıcak su kaynaklarından elde edilen fitazın termofilik olarak üretilmesi ve ticari kullanılabilirliği hedeflenmiştir. Öncelikle termofilik bakteriler ortamdan izole edilerek, çeşitli karakteristik özellikleri belirlenmiştir. 16s rDNA bölgeleri PCR ile DNA'lardan izole edilmiş ve sekansları yapılmıştır. Biyoinformatik analiz yöntemleri ile fitaz enzimini ifade eden gen bölgeleri belirlenmiştir. Affinite kromotografik tekniklerinde biri olan Nikel affinitesi ile rekombinant proteinler saflaştırılmıştır. Bacillus Licheniformis ait fitazın, E.coli'de klonlanması sağlanmış ve rekombinant olarak üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermophilic production and commercial usability of the phytase obtained from the hot water springs of the habitats of Bacillus Licheniformis are aimed. First, thermophilic bacteria were isolated from the medium and various characteristics were determined. 16s rDNA regions were isolated from DNAs by PCR and sequenced. Gene regions expressing phytase enzyme were determined by bioinformatics analysis methods. Recombinant proteins were purified by Nickel affinity, one of affinity chromatography techniques. The phytase of Bacillus Licheniformis was cloned in E. coli and produced recombinantly.