Edirne ekolojik koşullarında kışlık ve yazlık ekilen iran üçgülü (trifolium resupinatum L. var. Majus boiss.)'nün ot verimi ve bazı kalite özellikleri
Forage yield and some quality traits of persian clover (Trifolium resupinatum L. var. Majus boiss.) at winter and spring sowing under the Edirne ecological conditions
  1. Tez No: 575773
  2. Yazar: CENGİZ KÜÇÜKDUVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma, Edirne ekolojik koşullarında İran üçgülü (Trifolium resupinatum L. var. majus Boiss.)'nün farklı ekim zamanlarındaki ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Edirne İli Değirmenyeni Köyü çiftçi tarlasında 2015-2016 yıllarında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülen araştırmada her parsel 5 m uzunlukta, sıra arası açıklıkları 25 cm olan 10 sıradan oluşmuştur. Ekim oranı 2 kg/da alınmış ve 5 kg/da saf azot ekim sırasında toprağa uygulanmıştır. Kışlık ekim 07.10.2015 tarihinde yazlık ekim ise 12.03.2016'da yapılmıştır. Dal sayısı, ana sapta yaprak sayısı, yaprak boyu, yaprakçık boyu, sap çapı, bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein, ham selüloz, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, ADF ve NDF oranları saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; İran üçgülünün Edirne ekolojik koşullarında kışlık veya yazlık ekiminin bazı kalite özellikleri bakımından eşit üstünlük gösterdiği, ancak verim açısından yazlık ekiminin daha uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the forage yield and some quality properties of Persian clover (Trifolium resupinatum L. var. Majus Boiss.) in different sowing times (winter and spring) under the Edirne ecological conditions. The study was conducted during 2015-2016 at Değirmenyeni village of the Edirne province in Thrace, Turkey. Experiments were planted in Randomized Block Design with three replications. At sowing time, a basal fertilizer containing 50 kg ha-1 nitgoregen was incorporated into the soil at the time of land preparation. At each sowing times, seed was sown in plots of 10 rows, with a spacing of 25 cm and 5 m in length. Seeds were sown at a rate of 20 kg ha-1 on October 7th, 2015 and Mach 12th, 2016. The number of branches, number of leaves, leaf length, leaflet length, stem diameter, plant height, total green herbage yield, total dry matter yield, crude protein, crude cellulose, calcium, phosphorus, potassium, magnesium, ADF and NDF ratios were determined. According to the results, Persian clover was showed equal superiority of some quality properties at winter or spring sowing under the Edirne ecological conditions, but in terms of green and dry fodder yields, spring sowing is better.