İbnu'l-Hâcib'in el-Kâfiye adlı eseri İle Birgivî'nin İzhâru'l-Esrâr adlı eserinin metot açısından karşılaştırılması
Comparison Of İbnu'l-Hâcib's Work Named el-Kâfiye and Birgivî's work named İzhâru'l-Esrâr In Terms of the method
  1. Tez No: 576025
  2. Yazar: ELİF ZAHİDE BÜYÜKSIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Arap dili naḥiv ilmi alanında kaleme alınmış el-Kâfiye fî 'İlmi'n-Naḥv ve İẓhâru'l-Esrâr fî'n-Naḥv adlı eserler gerek yazıldıkları dönemlerde gerekse günümüzde Arapça dil bilgisi kurallarının öğretiminde ilk sıralarda yer almıştır. Biz bu çalışmamızda İbnu'l-Ḥâcib tarafından kaleme alınan el-Kâfiye fî 'İlmi'n-Naḥv ve Birgivî Mehmed Efendi tarafından yazılan İẓhâru'l-Esrâr fî'n-Naḥv adlı eserleri metot açısından karşılaştırdık. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm iki kısımdan, ikinci bölüm ise üç kısımdan müteşekkildir. Birinci bölümün ilk kısmında İbnu'l-Ḥâcib'in hayatı ve eserleri, yaşadığı dönemde Mısır ve Şam'daki ilmî faaliyetler; ikinci kısmında ise Birgivî Mehmed Efendi'nin hayatı ve eserleri, yaşadığı dönemde Anadolu'daki ilmî faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümün birinci kısmında el-Kâfiye fî 'İlmi'n-Naḥv'in önemi, muhtevâsı ve metodu; ikinci kısmında ise İẓhâru'l-Esrâr fî'n-Naḥv'in önemi, muhtevâsı ve metodu ele alınmıştır. Üçüncü kısımda her iki eserde bulunan benzer ve farklı konular, müelliflerin söz konusu konulara dair verdikleri örnekler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The works of el-Kâfiye fî 'İlmi'n-Naḥv and İẓhâru'l-Esrâr fî'n-Naḥv, written in the field of naḥiv science of the Arabic language, took the first place in the teaching of Arabic grammar rules both at the time they were written and today. In this study, we compared the work el-Kâfiye fî' 'İlmi'n-Naḥv written by İbnu'l-Ḥâcib and the work İẓhâru'l-Esrâr fî'n-Naḥv written by Birgivî Mehmed Efendi in terms of method. Our study consists of two main sections. The first part consists of two parts and the second part consists of three parts. In the first part of the first chapter, the life and works of İbnu'l-Ḥâcib and scientific activities in Egypt and Damascus during his lifetime; In the second part, information about the life and works of Birgivî Mehmed Efendi and scientific activities in Anatolia during his life are given. In the first part of the second part, the importance, content and method of el-Kâfiye fî' 'İlmi'n-Naḥv; In the second part, the importance, content and method of İẓhâru'l-Esrâr fî'n-Naḥv are discussed. In the third part, similar and different subjects in both works and the examples given by the authors are discussed.