Türk milliyetçiliğinin partileşme sürecinin sosyolojik incelemesi
Sociological analysis of the participation process of Turkish nationalism
- Tez No: 576376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAYANDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında Türk Milliyetçiliğinin partileşme süreci ele alınmıştır. Türk milliyetçiliğinin 1950 sonrasında (geç) partileşmesi ve bunun nedenlerinin siyasal, sosyal ve kültürel nedenlerinin betimlemesi araştırmanın problematiğini oluşturur. Tarihsel olarak çalışmada, Osmanlı'nın reform dönemi (Tanzimat) ile 12 Eylül 1980 askeri darbesi arası dönem incelendi. Çalışmada ele alınan konu, toplumsal değişme teorileri arasında önemli yeri olan, işlevselci Talcot Parsons'ın geliştirdiği 'Sistem Teorisi'nin yaklaşımı ve önermelerine uygun olarak çözümlendi. Bu tezde bilgisi sunulan ana konular şunlardır: Türk siyaseti ve milliyetçi tezler; milliyetçi partilerin kuruluşunda aracı olan söylemler, tüzük ve program; milliyetçi partinin dayandığı toplum kesimleri ve kurucu siyasal elitler; milliyetçi partinin merkezi ve taşra örgütlenmesi; milliyetçi partinin incelenen dönemde iç ve dış toplumsal olaylar; milliyetçi partinin seçimlerde aldığı oy oranı, şuanda konumuz açısından önemlidir. Türk milliyetçiliğinin partileşme sürecini toplumsal dinamikleri ile betimleyen bu tezin“siyaset sosyolojisine”katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the process of Turkish Nationalism partitioning will be discussed. We wanted to clarify the problem with your location errors. Examination; It was launched before the reform period of the Ottoman Empire. The Turkish nationalism and the parliamentary phases will be investigated as far as the sun goes down. This work will be evaluated by Parsons'“social function method”. Find the information in this thesis are the main topics: The rhetoric, the rule and program of the nationalist parties, the constituent political elites, the organization and organization of the deputies, the activities of the nationalist parties and the diaspora are important in terms of community segments, elections and voting rates, Turkish politics and nationalist theses. Turkish nationalism will contribute to the sociology of politics by describing the process of partitioning with its social dynamics.