Bilgi teknolojilerinde artırılmış skora göre çok ölçütlü proje seçimi
Multi criteria project selection based on augmented scoring in information technologies
  1. Tez No: 576473
  2. Yazar: AYSUN UNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Portföy yönetimi, proje önceliklendirme ve proje seçimi pek çok alanda uygulaması olan bir problemdir. Bu problem kapsamında işletmenin belirlediği çeşitli kriterlere göre en değerli projeler seçilmek istenirken başta insan kaynağı ve bütçe kısıtları olmak üzere pek çok kısıta uygun proje seçimi yapmak gerekmektedir. Özellikle proje sayısının ve kısıtların arttığı durumlarda proje seçiminde kullanılacak metot önemli oranda sonucu etkilemektedir. Bu problemin çözümü için literatürde pek çok farklı metodoloji uygulanmıştır. Bu metotların başında ise Knapsack ve Data Envelopment Analysis (DEA) metotları gelmektedir. Bu çalışmada bir otomotiv firmasının Bilgi Teknolojileri Yazılım Geliştirme bölümünün portföyündeki projelerin önceliklendirilmesi ve firmanın kısıtları çerçevesinde belirli bir periyod için projelerin seçilebilmesi için farklı iki metod kullanılmıştır. Bu metodlardan ilkinde problem, portföydeki projelerin çoklu kriter skorlarına göre faydayı maksimize edecek şekilde Knapsack problemi olarak ele alınmıştır. Diğerinde ise Mavrotas ve diğ. (2008) önerdiği üzere projelerin öncelik sırasına göre hesaplanan artırılmış skorlar kullanılarak tam sayı programlama çalıştırılmış ve proje öncelikleri ve seçimi belirlenmiştir. Bu çalışmada iki metot ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmakta ve firmanın beklentilerine en uygun çözüm belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Portfolio management, Project prioritization and Project selection is a common problem in many areas. Within the scope of this problem, while the companies wants to select most valuable project with respect to companies multiple criterias, selected portfolio should fit in many constraints such as budget and human resources. The method used in project selection effects the result especially in high number of projects and constraints environment. In literature, researchers have used so many different methods for Project selection problem. The most common methods used are Knapsack and Data Envelopment Analysis (DEA) methods. In this study, Project prioritization and Project selection with company contraints for a specific period problem of an automotive company information technology department has been studied. Two different models have been studied for this problem. One of them is Knapsack methodology which maximizes benefit with respect to multiple criteria scores of projects. The other method has been proposed by Mavrotas et al. (2008). This method suggests usage of augmented scores of projects which are calculated based on project ranks obtained from multiple scoring model. Then integer programming has been used for project prioritization and project selection problem. In this study, results of these two methods have been compared and the most suitable method has been defined based on company's expectations.