Aydın ilindeki ebelerin örgütsel bağlılığı iş doyumu ve etkileyen faktörler
Organizational commitment job satisfaction and factors affecting the obstetrics in Aydin province
- Tez No: 576515
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ebelerin örgütsel bağlılığı, iş doyumu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla analitik kesitsel olarak Eylül 2018- Haziran 2019 tarihleri arasında, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Efeler ilçesinde bulunan Kamu Hastaneleri, Efeler Toplum Sağlığı Merkezine bağlı Aile Sağlığı Merkezleri, Adnan Menderes Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bu kurumlarda çalışan ebeler (N=364), örneklemi ise 205 ebe oluşturmuştur. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Allen-Meyer Örgütsel Bağlılık Ölçeği”, Minnesota Doyum Ölçeği" ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences 18 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, student t testi, Mann-Whitney U testi, ANOVA ve Kruskal Wallis H testi, ileri analiz için Tukey testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ebelerin yaş ortalaması 39,23±7,37 yıl, çalışma yılı ortalaması 18,20±8,91'dir. Ebelerin %72,2'si kamu ve üniversite hastanelerinde, %21,5'i doğum salonu/obstetri/jinekoloji birimlerinde çalıştığı saptanmıştır. Ebelerin örgütsel bağlılık ölçeği puan ortalaması 53,54±9,30, iş doyum ölçeği puan ortalaması 56,21±12,47 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to determine organizational commitment, job satisfaction and factor saffecting the obstetrician, analytic-cross-section between September 2018 and June 2019, the public hospitals in the district of Efeler in Aydın Province Health Directorate, the Efeler Community Family Health centers affiliated to the health center were conducted at Adnan Menderes applicationand Research Hospital. Midwives working in these institutions (N=364) and the sample consisted of 205 midwives. The data were collected with“Personal Information Form”,“Allen-Meyer Organizational Commitment Scale”and Minnesota Satisfaction Scale. Statistical Package for the Social Sciences 18 program wasused in statistic alanalysis of the data. Descriptive statistics, student t test, Mann-Whitney U test, Anova and Kruskal Wallis H test, Tukey test and Pearson Correlation analysis were used for further analysis. The averageage of the obstetrician attending the study is 39,23±7,37 years, the average working year is 18,20±8,91. It was found that 72.2% of obstetricians worked in public and university hospitals and 21.5% worked in delivery room/obstetrics/gynecology units. The organizational commitment scale of the obstetrician was found 53,54±9,30 the average score. The average score of the work satisfaction of obstetrician was found 56,21±12,47.