Türkiye kömür işletmeleri (TKİ) kömürlerinden farklı kalitelerde kömür üretim olasılıklarının araştırılması
The investigation of possibility of multiquality coal production from Turkish Coalenterprises Coals
  1. Tez No: 576532
  2. Yazar: SEÇİL ÇOLPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YILDIRIM GÜLSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
tesislerinde temizleyerek farklı kalitelerde ürünler halinde ayırarak pazarlamaktadır. Günümüze kadar birçok tesiste yıkanarak farklı özelliklerde satışa arzedilen kömür çeşitleri uygulamalarda bir gelenek haline gelmiş olan standart özelliklerde hazırlanmakta ve satışa sunulmaktadır. Özellikle satışa sunulan yıkanmış kömürlerin tane boyu aralıklarında yapılacak değişikliklerle hem daha kolay ve verimli zenginleştirme sağlanabilecek, hem de farklı özelliklerdeki kömür ürünleri arzı mümkün olacaktır. Bu amaç doğrultusunda bu tez kapsamında TKİ bünyesinde bulunan Dereköy Lavvarı, Tunçbilek Lavvarı ve Ömerler Lavvarına beslenen tüvenan kömürlerin -150+6.3 mm fraksiyon aralığında yıkanabilirlik özellikleri laboratuvarda yapılan çalışmalar sonucunda yeniden belirlenmiştir. TKİ bünyesinde mevcut olan Çan, Eynezaçıkocak, Eynez yeraltı, Güney Kısrakdere, Işıklar A,Işıklar ED Panosu, Sarıkaya kömürlerine ait -150+0.5mm fraksiyon aralığındaki yıkanabilirlik verileri TKİ Genel Müdürlüğünden temin edilmiştir. Tüm sahalar için elde edilen yıkanabilirlik verileri, yıkanabilirlik eğrileri çizilerek değerlendirilmiştir. Bununla birlikte Tunçbilek, Ömerler ve Dereköy yıkanabilirlik verileri %kül ve % ağırlık bazında incelenmiştir. Tunçbilek Lavvarına tüvenan kömürleri -75+6.3 mm fraksiyon aralığına laboratuvarda kırılarak yıkanabilirlik verileri elde edilmiştir. Tunçbilek Lavvarı -150+6.3 mm ile - 75+6.3 mm fraksiyon aralığındaki kömürlerin farklılıkları ve benzerlikleri ortaya konulmuştur. Bununla birlikte Dereköy, Tunçbilek ve Ömerler lavvarlarına beslenen tüvenan kömürler -150 mm'den kömürler simulasyonla -75 mm'ye indirgenerek elde edilen -75+6.3mm fraksiyon aralığında yıkanabilirlik verileri ile laboratuvar ortamında -75+6.3mm fraksiyon aralığında elde edilen veriler karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmıştır. iii Tüm sahalara ait yıkanabilirlik verileri simulasyonda kullanılanılarak yeni akım şemaları oluşturulmuştur. Her saha için tasarlanan tesisteki ekipmanların modelleme parametreleri belirlenerek simulasyonla ürün elde edilmiştir. Bu ürünler ile mevcut tesislerdeki ürünler karşılaştırılmış ve simulasyonun iyi çalıştığı kanıtlanmıştır. Ayrıca her saha için simulasyonla tasarlanan tesis ekipmanları için performans değerlendirmeleri yapılmıştır. Böylelikle iyi çalıştığı kanıtlanan simulasyonla, bu bölgelerdeki kömürlere ait yeniden belirlenen ve temin edilen kömürlerin yıkanabilirlik özellikleri kullanılarak +18 mm elek aralığı ile birlikte +12 mm, +25 mm ve +30 mm elek aralığında farklı kömür üretim olasılıkları araştırılmış ve bunların ekonomik getirileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak yapılan çalışmalar neticesinde; Tunçbilek, Ömerler, Dereköy, Soma Bölgesi ve Çan için elde edilen yıkanabilirlik verileri simulasyonda ekipman parametreleri ile birlikte uygulanarak farklı kömür üretim olasılıkları ortaya konulmuştur. Farklı kömür üretim olasılıkları ile geleneksel kömür üretimlerinin getirdiği avantaj ve dezavantajların farkına varılması sağlanmıştır. İyileştirmelerin yapılması halinde piyasa ve sanayinin aydınlatılması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
plantsthe types of coal, which are put on the market after washing, are prepared in traditionally standardized properties and has been put on the market up to now. Especially by modifications which will be held on the particle sizes of washed coal,which is put on the market, both the enrichment can be provided more easily and more efficiently, and supply of coal products of different qualities will be possible. For this purpose and within the scope of this thesis,the washability properties (between the fraction range of -150 + 6.3 mm) of raw coals which are fed to DereköyWashery, TunçbilekWashery and ÖmerlerWashery (all plants are under TKİ authority) are defined as a result of the laboratory studies. The washability data (between the fraction range of -150 + 0.5 mm) of coals which are related to Çan, Eynez Opencast, Eynez Underground, South Kısrakdere, Işıklar A, Işıklar ED Panosu and Sarıkaya (all mines are under TKİ authority) are obtained from the General Directorate of TKİ. Washability datas which were obtained for all areas evaluated by drawing washability curves. In addition Tunçbilek, Ömerler and Dereköywashabilitydatas were analyzed on the basis of %ash and %weight. The washability data (between the fraction range of -75+6.3 mm) of raw coals at TunçbilekWashery, were obtained by crushing them in the laboratory. The differences and similarities of coals between the fraction ranges of -150 + 6.3 mm and -75 + 6.3 mm at Tunçbilek Washery, are shown. Simultaneously, data of coals from Dereköy, Tunçbilek and ÖmerlerWasheries (between the fraction range of -150 +6.3 mm), which is reducedto the range of -75 + 6.3 mm by simulation were compared to the washability data of coals (between the fraction range of -75 + 6.3 mm), which were obtained in the laboratory, and then the assessments were made. Washability data for all areas are used in the simulation and new flow charts have been created. The modeling parameters of the equipment in the plants designed for each areaswere determined and the products were obtained by simulation. These products were compared with the products in the existing plants and the simulation proved to work well. vi Inaddition, performance evaluations were made for the plant equipments designed by simulation for each area. In this simulation, which proved to work well, different coal production possibilities in the +18 mm +12 mm, +25 mm and +30 mm mesh sizes were investigated using the washability properties of the re-identified and supplied coals from these areas and their economic benefits were evaluated. As a result of the studies; the washability data obtained for Tunçbilek, Ömerler, Dereköy, Soma regionand Çan were applied together with equipment parameters in the simulation and different coal production possibilities were determined. Different coal production possibilities with the advantages and disadvantages of traditional coal production have been realized. It is aimed to enlighten the market and industry if improvements are made.