Farklı sıcaklık ve sürelerde borlanmış östenitik paslanmaz çeliğin aşınma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of wear properties of boronized austenitic stainless steel at different temperatures and times
  1. Tez No: 576592
  2. Yazar: ÖMER FARUK KESİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN MERTGENÇ, DOÇ. DR. YUSUF KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, AISI 303 östenitik paslanmaz çelik numuneler, Ekabor-II® tozu içerisinde farklı sıcaklıklarda (850 °C, 900 °C ve 950 °C) ve farklı sürelerde (2 saat, 4 saat ve 6 saat) kutu borlama yöntemi kullanılarak borlanmıştır. Kutu borlama işlemi uygulanan numunelerin kesitlerine metalografik incelemeler uygulanarak mikro yapıları incelenmiştir. Borlama sonucu oluşan borür tabaka kalınlıkları optik mikroskop ile ölçülmüştür. Borlama neticesinde meydana gelen borür fazları, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X-ışını difraksiyon analiz (XRD) cihazları ile incelenmiştir. XRD analizi neticesinde çelik yüzeyinde oluşan bor tabakasının FeB, Fe2B, CrB, MnB fazlarını içerdiği tespit edilmiştir. Farklı sıcaklık ve sürelerde borlanan AISI 303 östenitik paslanmaz çelik numunelerde, artan işlem sıcaklıkları ve süreleri ile birlikte borür tabaka kalınlıklarının arttığı görülmüştür. Borür tabakalarının yüzey sertlikleri Knoop sertlik yöntemi ile ölçülmüştür. Artan sıcaklık ve sürelerde mikro sertlik değerlerinin arttığı belirlenmiştir. Aşınma davranışları oda sıcaklığında, kuru ortamda, 10 N yük altında 0.3 m/s kayma hızında ball-on-disk aşınma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Borlama sıcaklığının artmasıyla birlikte aşınma oranlarının azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 303 austenitic stainless steel samples are boronized in different temperatures (850 °C, 900 °C and 950 °C) and in different times (2 hour, 4 hour and 6 hour) in Ekabor-II® powder by box boring method. Microstructure of boronized samples was investigated by applying metallographic processes. The boride layer thicknesses resulting from boronization were measured by optical microscope. Boron phases were investigated by scanning electron microscopy (SEM) and X-ray diffraction analysis (XRD). As a result of XRD analysis, it was determined that the boron layer formed on the steel surface contains FeB, Fe2B, CrB, MnB phases. At different temperatures and time boriding AISI 303 austenitic stainless steel samples, with increasing temperatures and processing times boride has been shown to increase the layer thickness. The surface hardness of the boride layers was measured by Knoop hardness method. It was determined that micro hardness values increased in increasing temperatures and times. Wear behavior at room temperature, dry environment, 10 N load at a shear rate of 0,3 m / s was performed with ball-on-disc wear method. It has been determined that the wear rate decreases with the increase of boron temperature.