Les politiques de la turquification et l'accumulation primitive des Musulmans-Turcs par depossession des minorites non musulmanes: Exemple d'Edirne
Türkleştirme ve gayrimüslim azınlıkların mülksüzleştirilmesi yoluyla Müslüman-Türklerin ilkel birikimlerini elde etme politikaları: Edirne örneği
  1. Tez No: 576924
  2. Yazar: İLKAY ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZGÜR ADADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, 20. yüzyılın başından 1970‟li yıllara kadar olan dönemde Edirne yereline odaklanarak gayrimüslimlerin mülksüzleştirilmesi yoluyla Müslüman Türklerin ilkel birikimlerini gerçekleştirme ve Türkleştirme politikaları arasındaki ilişkiyi gözler önünü sermeyi denedik. Son altmış yılda Edirne'de yaşanan süreçler ulusal kimlik ve ekonomi politikalarının küçük, kendine özgü bir örneğiydi. Çalışmamız, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş sürecinde iktisadi, sosyal ve kimlik politikalarının sürekliliğini vurgulamaktadır. Kapitalist ulus-devletin yaratılmasıyla ilgili olarak Türk devletinin politikaları iki temel sütuna dayanmaktadır: Sütunlardan biri,“yerli yabancı”ve“tehlikeli”unsurlar olarak kabul edilen gayrimüslim azınlıkların ülkeden temizlemekti, bir kelimeyle ifade edersek tasfiye. Diğer bir sütun ise Türk devletinin güvenebileceği ve ihtiyaç durumunda iktisadi alanda sırtını dayayabileceği bir sınıf oluşturmaktı. Ancak, Müslüman Türklerden meydana gelen bir burjuva sınıf yaratmak için yeterli sermaye olmadığı için Müslüman Türk ''bürokrasi-halk-eşraf'' yerel üçlüsü ilkel birikimlerini Ermeni, Rum ve Yahudi gibi gayrimüslim azınlıkların mülksüzleştirilmesi üzerinden gerçekleştirmeye girişti. Önce, ''Ermeni tehciri'', Rumların kovulması ve zorunlu göçleri cereyan etti. Sonra, Trakya'dan Yahudilerin Kovulması meydana geldi. Daha sonrasında, Varlık Vergisi'nin uygulanmasıyla gayrimüslimlerin mülksüzleştirilmesi üzerinden Müslüman Türklerin yeniden ilk birikimlerini elde etme süreci gerçekleştirildi. Son olarak, Türkiye Siyonizmle Mücadele Derneği Edirne şubesi faaliyetleri geride kalan Yahudileri Edirne'yi terk etmeye zorladı.
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried to unravel the link between the policies of Turkification and the primitive accumulation of Turkish Muslims by dispossession of non-Muslim minorities by focusing on Edirne from the beginning of the 20th century to 1970. The happenings in Edirne were a small, unique example of national identity and economic policies. Our study highlights the continuity of economic, social and identity policies in the transition from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey. The policies of the Turkish state are based on two pillars about the creation of the capitalist nation-state: One of them was to clean the non-Muslim minorities of the country. The other was to form a class which is based on the Turkish state could rely, and could support the economy when it is necessary. However, since there was not enough capital to create a class of the Turkish-Muslim bourgeoisie, Turkish Muslims trio tried to obtain their primitive accumulation by dispossession non-Muslims. According to this, the first step was « the deportation of the Armenians » and the expulsion and the forced migration of the Rums. Then, the Expulsion of the Jews from Thrace has followed this. Subsequently, the process of the primitive accumulation of the Turkish Muslims by dispossession of the non-Muslims and the Turkification of the capital was practiced once again by the application of the Wealth Tax. Finally, the activities of Edirne Office of the Association for Struggle Against Zionism in Turkey forced the remaining Jews to leave Edirne.