Malatya Bölgesinde adaptasyonu yapılan üç farklı böğürtlen çeşidinde kesikli ve sürekli damla sulama uygulamasının verim ve bazı kalite parametreleri üzerine etkisi
The effect of pulse and convensional drip irrigation application on yield and some quality parameters of three different blackberry types adapted in Malatya
  1. Tez No: 577046
  2. Yazar: SANİYE ŞAKAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAN SESVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, 2014 yılında Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde adaptasyonu yapılan bazı böğürtlen çeşitlerinin (Chester, Bursa 1, Jumbo) damla sulama yöntemiyle sürekli ve kesikli su uygulanarak çeşitler arasında su verim ilişkisinin değerlendirilmesi ve kalite parametrelerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada sulama konuları; (1) Sürekli damla sulama (SDS): iki sulama arasında tüketilen su miktarının bir defada verilmesi ve (2) Kesikli damla sulama (KDS): iki sulama arasında tüketilen su miktarının sulama süresi boyunca dört defada verilmesi şeklinde olmuştur. Deneme tesadüf parselleri desenine göre üç tekerrürlü kurulmuştur. Sürekli sulamada verim değerleri 691 kg da-1 ile Chester çeşidinde, 572 kg da-1 ile Bursa 1 çeşidinde, 348 kg da-1 olarak Jumbo çeşidinde gerçekleşmişken, Kesikli sulamada bu değerler sırasıyla, 502 kg da-1 , 509 kg da-1 ve 641 kg da-1 olmuştur. Sonuçlar, üç faklı böğürtlen çeşidinin iki farklı su işletim biçimi altında farklı verim değerleri alabileceğini göstermiş olup Chester ve Bursa 1 çeşitleri sürekli damla sulama uygulamasında (SDS) daha iyi verim sağlamışken Jumbo çeşidinde kesikli damla sulama uygulaması (KDS) daha başarılı olmuştur. Sulama suyu kullanım randımanları (SSKR) 0.59 kg da-1 mm-1 ile 1.80 kg da-1 mm-1 arasında değişim göstermiştir. KDS su uygulama biçimi altında SDS'ye göre su tasarrufu sağlanmış olup, KDS uygulaması altında verim ve SSKR artışı Jumbo çeşidinin mevcut suyu etkin kullanma kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir. En yüksek meyve ağırlığı 5.0 g ile SDS konusunda Jumbo çeşidinden elde edilmiştir. Kesikli sulamada ise 4.6 g ile 3.7 g arasında değişim ile Bursa 1 > Jumbo > Chester şeklinde bir sıralama oluşmuştur. Her iki uygulama altında da en başarısız çeşit Chester olmuştur. Çeşitler arasındaki meyve eni sıralaması her iki uygulamada da Chester > Bursa 1 > Jumbo şeklinde belirlenmiştir. SDS altında Bursa1 ve Jumbo çeşitlerinin meyve boyları arasında fark önemli olmayıp aynı grup altında toplanmışken, KDS de ise Chester ve Jumbo çeşitleri aynı grup altında yer almış, Bursa 1 çeşidinde ise meyve boyu ortalaması diğer iki çeşide göre % 13 düzeyinde daha yüksek bir değer göstermiştir. En yüksek SÇKM miktarı SDS uygulamasında % 10.2 ile Chester, KDS uygulamasında ise % 10.3 ile Bursa 1'de olduğu bulunmuştur. İncelenen parametre sonuçlarının çeşide bağlı olarak gösterilen farklı tepkiler ile değişebileceği sonucuna varılabilir. Ayrıca Malatya ekolojik koşullarında böğürtlen sulamasında damla sulama yönteminin başarı ile kullanılabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to evaluate the water yield relationship between the varieties and to determine the quality parameters by applying continuous and intermittent water by drip irrigation method of some blackberry varieties (Bursa 1, Chester, Jumbo) cultivated in Malatya Apricot Research Station Directorate in 2014. In the research: (1) Continuous drip irrigation (SDS), the amount of water consumed between two irrigation at a time (2) Pulse drip irrigation (KDS), the amount of water consumed between two irrigation at 4 times during the irrigation period. The experiment was established according to randomized plot design with three replications. After analysis of variance, differences between the averages were compared according to statistical tests. In continuous irrigation, yield values were obtained from Chester cultivar with 691 kg da-1, Bursa 1 cultivar with 572 kg da-1 and 348 kg da-1 with Jumbo variety. In pulse irrigation, yield values were obtained in Jumbo cultivar with 641 kg da-1, Bursa 1 cultivar with 509 kg da-1 and Chester cultivar with 502 kg da-1. The results showed that three different types of blackberries could have different yield values under two different water operating modes, Chester and Bursa 1 cultivars provided better yield in continuous drip irrigation application (SDS), while pulse drip irrigation application (KDS) was more successful in Jumbo cultivar. Irrigation water usage efficiency ranged from 0.59 kg da-1 mm -1 to 1.80 kg da-1 mm -1. Water saving was achieved under KDS water application compared to SDS, and yield and SSKR increase under KDS application showed that Jumbo variety has the ability to use the existing water effectively. The highest fruit weight was obtained from Jumbo variety with 5.0 g at SDS. In pulse irrigation, a sequence of Bursa 1> Jumbo > Chester was formed with a change between 4.6 g and 3.7 g. Under both applications the most unsuccessful variety has been Chester. Fruit width order between varieties was determined as Chester> Bursa 1> Jumbo in both applications. While the difference between fruit lengths of Bursa1 and Jumbo varieties was not significant under SDS, it was gathered under the same group, Chester and Jumbo varieties were included in the same group under KDS. In Bursa 1 variety, the average fruit length was 13% higher than the other two varieties. The highest amount of dry matter dissolved in water was in Chester with 10.2% in SDS and Bursa 1 with 10.3% in KDS. It can be concluded that the results of the examined parameters may vary with different reactions depending on the variety. In addition, it was concluded that drip irrigation can be used successfully in blackberry irrigation in Malatya ecological conditions.