Sayısal fiber optik sistemlerde hata analizi
- Tez No: 57712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMEL KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında“Sayısal Fiber Optik Sistemlerde Hata Analizi”ele alınmaktadır. Günümüzde hastanelerde, havacılıkta, fabrikalarda, bilgisayarlarda, demiryollarında ve haberleşme alanında yaygın olarak kullanılan fiber optik sistemler; düşük gürültü, düşük maliyet, yüksek kapasite, geniş band gibi üstünlüklere sahiptir. İlk olarak; optik teori, optik kaynaklar, optik seziciler, optik kablolar, optik terimler vb. gibi optik sistem hakkında genel bilgiler verilmekte ve daha sonra sayısal fiber optik haberleşme sisteminde güç-kayıp analizi incelenmektedir. ikinci aşamada optik güç, kaynak zaman gecikmesi, kaynak spektral genişliği, fiber kablo uzunluğu, materyal dağılma sabiti, sezici zaman gecikmesi gibi fiziksel büyüklüklerin hata oranına etkileri araştırılmakta ve grafikler çizdirilmektedir. Ayrıca optik sistemde işaretin değişimi incelenmektedir. Üçüncü aşamada ise NRZ, RZ, Miller ve Manchester hat kodlama yöntemlerinin sistem hata oranına etkileri incelenmekte, gürültü performansları verilmektedir. Son bölümde ise incelemelerin genel bir değerlendirilmesi yapılmakta ve uygun bir sistem tasarımı için öneriler getirilmektedir. Anahtar Kelimeler : Optik kaynaklar, fiber kablo, optik seziciler, güç-kayıp analizi, gürültü performansı, kaynak gücü, kaynak zaman gecikmesi, kaynak spektral genişliği, fiber kablo uzunluğu, materyal dağılma sabiti, sezici zaman gecikmesi, NRZ, RZ, Manchester, Miller hat kodlama.
Özet (Çeviri)
Error Analysis İn Digital Fiber Optic Systems" This thesis deals with digital error analysis in digital fiber optic systems. The fiber optic system that widespreadly as used aboud hospital, avocation, fabrics, computers, railway and communication areas has got many advantages such as low noise, low cost, high capacity, wide band. Firstly, general informations are given about optic system such as optical theory, optical sources, optical receivers, optical caples and optical terms. Then, power-loss analysis is examined in fiber optic communication systems. Secondly, effects to bit error ratio off physical parameters such as optical power, source time delay, source spectral width, fiber cable length, material dispersion constant, receiver time delay are researched and are drawn their graphics. In addition, signal variations are examined in system. Thirdly, effects to bit error ratio off line coding methods such as NRZ, RZ, Manchester and Miller are examined and are given their noise performances. Lastly, general evaluate is made and some proposals for proper fiber optic system desing are given. Key Words : Optical sources, fiber cable, optical receivers, power-loss analysis, noise peformance, optical power, source time delay, source spectral width, fiber cable length, material dispersion constant, receiver time delay, NRZ, RZ, Manchester, Miller line coding.