Al-Mg kompozit malzemelerde oluşan nano yapıların sönümlemeye etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of damping in nan0 structures which formed in Al-Mg composite materials
- Tez No: 577200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT BARIŞ BULDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında, otomotiv ve uçak sanayisinde kullanılmak üzere kompozit malzemelerin mekanik özelliğini kaybetmeden sönümleme kapasitesini arttırmak hedeflenmiştir. Söz konusu malzemelerin elde edilmesinde alüminyum esaslı kompozit kullanılmıştır. Bu kompozit malzemelere hidrolik pres cihazı kullanılarak çeşitli sıcaklıklarda ısıl işlem ve basınç uygulanmıştır. Kompozit içerisindeki çökelmeler sonucu oluşan nano yapılar analiz edilmiştir. Bunun için, X-ışını kırınım yöntemi kullanılmıştır. Yapı analizi neticesinde kompozit içerisinde Al2Cu miktarında artış gözlemlenmiştir. Oluşan nano yapıların sönümlemeye etkisi lazer titreşim ölçer cihazı yardımıyla tespit edilmiştir. Darbe testi metodu ile malzemelerin doğal frekansı ve sönümleme oranı bulunmuştur. Yapılan titreşim analizi sonucunda, sıcaklığın artması, Al2024'de çökelme sonucu oluşan nano yapıların artmasına neden olmuştur. En yoğun nano yapıların oluştuğu sıcaklığın 300°C olduğu tespit edilmiştir. Nano yapıların artışı sönümleme oranını yaklaşık iki kat arttırmıştır. Sönümleme oranı 0.0019' dan 0.00393' ye yükselmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, mekanik özelliği değişmeden uygulanan ısıl işlem ile nano yapılar arttırılmıştır. Bunun sonucunda yüksek sönümlemeli malzeme üretim yöntemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of master's thesis, it is aimed to increase the damping capacity of composite materials to be used in automotive and aircraft industries without losing their mechanical properties. Aluminum based composite was used to obtain the materials. Heat treatment and pressure were applied to these composite materials by using hydraulic press device at various temperatures. The nano structures formed as a result of precipitations in the composite were analyzed. So then, X-ray diffraction method was used. As a result of structure analysis, the amount of Al2Cu was increase in the composite. The damping effect of new nano structures was determined by laser vibrometer. Impact test method was used to find natural frequency and damping ratio of the samples. As a result of vibration analysis, the increased temperature causes the nano structures to increase in the Al2024 precipitate. The temperature was determined that the most amount of nano structure occur at 300°C. Increased nanostructures caused the damping ratio to increase approximately twice. The damping ratio increased from 0.0019 to 0.0039. As a result of this study, amount of nano structures in composite were increased by heat treatment without changing mechanical properties. As a result, high damping material production method has been developed.