Hepatik stellat hücreler üzerine çörek otu bileşenlerinin anti-fibrotik etkileri
Anti-fibrotic effects of nigella components on hepatic stellate cells
  1. Tez No: 577412
  2. Yazar: REHAM ALWARDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Karaciğer fibrozisi dünyadaki morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerden biridir. Karaciğer fibrozisi, viral enfeksiyonu, alkolik karaciğer hastalığı (ALD), nonalkolik karaciğer hastalığı (NASH) de içeren herhangi bir etyolojinin kronik karaciğer hasarından kaynaklanan ekstrasellüler matriksin birikimi ile karakterize edilen dinamik bir süreçtir. Karaciğer fibrozisi, tekrarlayan yaralanmalara karşı karaciğerin yara iyileşmesi tepkisinin bir sonucudur. Akut karaciğer hasarından sonra parankimal hücreler nekrotik veya apoptotik hücreleri yeniler. Hepatik fibroziste patojenik anahtar olay, karakteristik bir sitoskeletal belirteç olarak α-düz kas aktini ve bağ dokusunu oluşturan kollajenler ve glikozaminoglikanlar gibi çeşitli proteinlerin artmasıyla durgun HSC'ler fibrojenik miyofibroblastlara aktivasyonu ve transdiferansiyonu gerçekleşir. Bu süreç öncelikle stresli veya yaralanmış karaciğer hücrelerinden (hepatositler, Kupffer hücreleri ve sinüzoidal endotel hücreleri) ve infiltre eden immün hücrelerinden salınan çok sayıda profibrojenik ve promitojenik mediatör tarafından tetiklenir. Bu faktörler arasında, transforme edici büyüme faktörü-β (TGF-β) ve trombosit kaynaklı büyüme faktörü (PDGF) protein ailesinin üyeleri en etkili profibrojenik medyatörlerdir. Önceki çalışmalar, timokinonun hayvan modellerinde çörek otunun karaciğer fibrozisine karşı koruyucu etkisi olabileceğini göstermiştir. Ayrıca in vitro HSC'ler üzerinden yapılan bir çalışmada timokinonun antifibrotik etkisi gösterilmiştir. Fakat çörek otu ve ürünlerini antifibrotik etkilerinin detaylı mekanizması henüz bilinmemektedir ve bu alanda çörek otu ekstraktları, timokinon ve çörek otu yağının etkilerini birlikte inceleyen hücre kültürü çalışmaları bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada bir tür hepatik stellat hücre (HSC) tipi olan LX2 hücrelerinde çörek otu ekstraktı, timokinon ve çörek otu yağının antifibrotik etkilerini belirlemeyi amaçladık. Bu bağlamda hücre canlılık testi (MTT) ile çörek otu ve ürünlerinin HSC üzerine olan koruyucu ve toksik etkilerini belirlendi. Dört grubumuz, her grupta bir kontrol grubu (DMEM) ve beş farklı konsantrasyonda ( 500 µg/mL, 250 µg/mL, 125 µg/mL, 62.5 µg/mL, 31.25 µg/mL ) çörek otu polar ve apolar ekstraktları, TQ ve çörek otu yağı ile 24 saat maruz bırakıldı sonra MTT testi yapıldı. Sonuçlarmızda çörek otu polar ekstraktı serum free (SF) ile karşılaştırildığında 31, 62, 125, 250 µg ekstrakt hücre canlığı anlamlı bir şekilde değiştirmemiştır.
Özet (Çeviri)
Liver fibrosis is one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide. Hepatic fibrosis is a dynamic process characterized by the net accumulation of extracellular matrix (ECM), or scar, resulting from chronic liver injury of any aetiology, including chronic viral infection, alcoholic liver dis¬ease (ALD) and nonalcoholic steatohepatitis (NASH), a progressive form of nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD). Hepatic fibrosis is the result of the wound-healing response of the liver to repeated injury. After an acute liver injury, parenchymal cells regenerate and replace the necrotic or apoptotic cells. The pathogenic key event in hepatic fibrosis is the activation and transdifferentiation of quiescent hepatic stellate cells (HSC) into fibrogenic myofibroblasts that increasingly express a-smooth muscle actin as a characteristic cytoskeletal marker and a large variety of proteins forming the connective tissue such as collagens and glycosaminoglycans. This process is primarily triggered by a multitude of profibrogenic and promitogenic mediators that are released from stressed or injured liver cells (hepatocytes, Kupffer cells, and sinusoidal endothelial cells) and from infiltrating immune cells. Among these factors, transforming growth factor-b (TGF-b) and members of the platelet-derived growth factor (PDGF) protein family are the most effective profibrogenic mediators. Previous studies have shown that thymokinone may have a protective effect against liver fibrosis in animal models. In addition, an antifibrotic effect of thymokinone was demonstrated in a study conducted in vitro HSCs. However, the detailed mechanism of the antifibrotic effects of black seed and its products is not yet known and there are no cell culture studies examining the effects of black seed extracts, thymokinone and black seed oil together. In this study, we aimed to determine the antifibrotic effects of black seed extracts, thymokinone and black seed oil in LX2 cells, a type of hepatic stellate cell (HSC). In this context, the protective and toxic effects of black seed and its products on HSC were determined by cell viability test (MTT). Four of our groups, one control group (DMEM) and five different concentrations (500 µg / mL, 250 µg / mL, 125 µg / mL, 62.5 µg / mL, 31.25 /g / mL) of black seed polar and apolar extracts, TQ and black seed oil was exposed for 24 hours. After that MTT test was performed. In our results, 31, 62, 125, 250 µg doses of black seed polar and apolar extracts did not significantly change cell viability when compared with serum free (SF).