Yerel halkın kültürel miras algısı, farkındalığı ve deneyimi: Şanlıurfa örneği
Cultural heritage the perception, awareness and experience of local people: An example of şanliurfa
- Tez No: 577525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA MANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa yerel halkının yaşadıkları kentte bulunan kültürel miras unsurlarına ilişkin görüşleri, algı, farkındalık ve deneyim düzeylerini belirlemek amacıyla Aralık 2018 - Mart 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma verileri Kolayda örnekleme yöntemiyle 401 katılımcı ile elde edilmiştir. Tüm veri analizleri Windows yazılımı için SPSS paket programı kullanılmıştır. Veriler varyans eşitlik varsayımı için Levene testi ve normallik varsayımı için ShapiroWilk testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Tek yönlü ANOVA ve bağımsız gruplar t-testi, Kruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkları belirlemek için Tukey HSD testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, algı, farkındalık ve deneyim düzeylerinin cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, meslek, gelir düzeyleri ve yaş değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular yüksek algı ve farkındalık gösterdiği fakat düşük deneyim gösterdiği görülmüştür. Ayrıca algı ve farkındalığın cinsiyet açısından değişkenlik gösterdiği fakat deneyimin tüm değişkenler arasında anlamlı farklılığa sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın son bölümünde araştırma bulguları yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur. Bilinçli bir farkındalık ve deneyim yaşanması açısından eğitim konusundaki açıklık kapatılmalıdır. Bu bağlamda ilkokul, lise ve üniversite düzeyinde eğitim alan öğrenciler için şehrin miras unsurlarına yer verilecek dersler açılmalıdır. Gelecek çalışmalar için aynı konunun yerli turistler, ilk/ortaokul öğrencileri örnekleminde ele alınması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between December 2018 - March 2019 in order to determinet heopinions, perception, awareness and experience levels of thelocal people of Şanlıurfa on the cultural heritage elements in the city where they live. The study data wereobtained with 401 participants by simple sampling method. SPSS package program was used for all data analysis Windows software. Data were analyzed statistically by Levene test for variance equation assumption and Shapiro Wilk test for normality assumption. Oneway ANOVA and independent groups t-test, Kruskal Wallis H test and Mann Whitney U test were used. Tukey HSD test was used to determine the differences between the groups. The findings, perception, awareness and experience levels of gender, educational status, marital status, profession, income level sandage variables were examined according to whether there is a significant difference. As a result of the research, it was observed that the findings obtained showed high perception and awareness but showed low experience. In addition, it was concluded that perception and awareness differ in terms of gender, but experience has a significant difference between all variables. In the last part of the study, research findings were interpreted and suggestions were made. For future studies, it is recommended that the same issue be considered in the sample of localtourists, primary / secondary school students.