Melastan bazı organik çözücülerin eldesi
Product of different organic solvents form molesses
- Tez No: 5776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT İNALAKDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
m ÖZET Yüksek Lisans Tezi MELASTAN BAZI. ORGANİK- ÇÖZÜCÜLERİN ÜRETİLMESİ Asgar SADEGİ J. Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Y. Doç. Dr. Fuat INALAKDERE 1987, Sayfa: 60 Jüri: Y. Doç. Dr. Fuat INALAKDERE Y. Doç. Dr. Taner TO?RUL Y.Doç.Dr.Vecihi PAMUK Şeker fabrikalarında yan ürün olarak çıkan melasın içerdiği %50 sakkaroz, anorganik asitlerle inversiyona uğratılarak heksozlar elde edilmiştir. Literatürlere göre ortam pH'sı 1.8 olduğundan bu or tamdaki sakkarozun 90OC'da ve 1/2 saatte %95'i inversiyona uğramak tadır. Bu şartlardan geçirilen melas, daha sonra HNOş, Br?+ H2O2, NaOCİ, K2O2O7 ve KMnÛ4 ile doğrudan doğruya veya 60 Bx'Tik çözel tisi halinde reaksiyona sokulmuş, oluşan Utfünler asidik, nötür ve bazik şartlarda olmak üzere sırası ile dietil eter, etil asetat, tol- :üen, triklor etilen ve tetrahidrofuran ile ekstrakte edilerek fraksi- yonlanmıştır. Daha sonra bu fraksiyonların GC kromatografisi ve İR spektrofotometrisi ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Sonuç da en iyi oksitleyicinin Br^+HpO- ve NaOCİ olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Melasın oksidasyonu, sakkaroz, Glikoz ve fruktozun Oksidasiyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PRODUCT OF DIFFERENT ORGANIC SOLVENTS FROM MOLASSES Asgar SADEGÎ J. Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineerin Supervisor: Asst. Prof. Dr. Fuat INALAKDERE 1987, Page: 60 Jury : Asst. Prof.Dr. Fuat INALAKDERE Asst. Prof.Dr. Taner TO?RUL Ass t. Prof. Dr. Vecihi PAMUK Molasses which is principal by-product in the sugar manufacture, contain 50% sucrose. As mentioned in the literature, if pH of molasse is set to 1.8 with mineral acids at 90°C, 95% of sucrose become invert sugar. In this work, mineral acit reacted molasse was oxidized in a stirring tank reactor using HN03, Bro+O^» NaOCl, KpCr^O^ and KMnO. as oxidizing agent. The reaction products in acidic, neutral and basic conditions with respectively were seperated into fractions by solvent partition using diethyl ether, ethyl acetat, toluene, trichloroethylene and tetra- hydrofuran as solvent with respectively again. 5 fractions from acidic products, 5 fractions from neutralized products and last 5 fractions from alkalized products, total 15 fractions were obtained. Than these 15 fractions were tried to be chracterize with IR spectrophotometry analysis. As a result, Br^+H^Op and NaOCl were found best oxidizing agent for molasse. KEY WORDS : Molasses oxidation, sucrose, glucose and fructose oxidation