Türkiye'de bilgi endeksi ölçümü ve Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırılması
Measurement of information index in Turkey and comparison of the European Union country
  1. Tez No: 577644
  2. Yazar: BİHTER PİRCİ ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Geleneksel üretim faktörleri olan emek, sermaye, doğal kaynak ve girişimciye bilgi ekonomisi ile birlikte teknoloji de eklenmiştir. Çünkü tarım ve sanayi toplumu aşamalarından bilgi toplumu aşamasına geçiş yapılmaktadır. İnternetin hayatın her aşamasında vazgeçilmez olması ile birlikte ekonomide de e-ticaret gibi yeni kavramlar önem kazanmıştır. Bu sayede ekonomideki geleneksel yaklaşımlar yerini modern kavramlara bırakmaktadır. Bu durum ekonominin gittikçe sanallaşmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada“yeni ekonomi”olarak adlandırılan bilgi ekonomisi ele alınmıştır. Birinci bölümde kavramsal çerçeve oluşturulmuş ve ikinci bölümde ekonomik etkiler tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Avrupa Birliğine üye olan son on üç üye ile Türkiye'nin bilgi endeksi değerleri ele alınmıştır. Sonuç olarak on dört ülke için karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Türkiye'nin verileri diğer ülkelere göre düşük olsa da gelecek için umut vermektedir. Gelecekte en büyük güç bilgi olacaktır. O nedenle bilgi toplumuna geçiş ve bilgi ekonomisine hâkim olmak oldukça önem arz etmektedir. Çalışmada elde edilen veriler, Türkiye'nin bilgi ekonomisine geçiş noktasında önemli adımlar atması gerektiğini göstermektedir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerle arasındaki farkı kapatması için teknoloji yatırımlarının ve araştırma geliştirme faaliyetlerinin arttırılmasına ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
Technology has been incorporated into traditional production factors of labor, capital, natural resources, and entrepreneurs with the knowledge economy, because of the transition from the stage of agricultural-industrial society to the stage of the information society. The internet has become inalienable at every stage of life; new concepts such as e-commerce have gained importance in the economy. In today's information age, the traditional approaches in the economy are replaced with modern concepts. This replacement causes the economy to become much more virtualized. In this study, the“new economy”called the economy of knowledge is discussed. In the first and second parts, a conceptual framework is formed and economic effects (impacts) are discussed respectively. In the third part, the last thirteen member countries of the European Union and Turkeys information index values are addressed. As a result, a comparative analysis performed for these fourteen countries. Turkey's data, though low compared to other countries, gives promise for the future. The future's greatest power is the power of information. For this reason, it is very crucial to pass to the information society and to govern the knowledge economy. The data obtained in this study, the knowledge economy in Turkey, shows that the transition point should take important steps to close the gap between Turkey and European Union member countries. Technological investments and research and development activities need to be increased to achieve this goal.