Endometrial kanserde lipogenez ile AMPK/Akt/mTOR sinyal iletim yolu ilişkisi
Relation between lipogenesis and AMPK/Akt/mTOR in endometrial carcinoma
- Tez No: 577744
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE CANACANKATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Endometrial kanser dünya genelinde kadınlar arasında oldukça yaygınlık gösteren bir kanser tipidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, sağlıklı hücreler ile kanser hücreleri arasındaki lipit metabolizması arasındaki farklılıklara ait kanıtlar oldukça artmıştır. Lipit metabolizmasındaki değişimler hücrede büyüme, çoğalma ve farklılaşma gibi önemli süreçleri etkiler. Bu çalışma kapsamında endometrial kanser tanısı konmuş ve sağlıklı endometrial dokularda lipogenez ile ilişkili enzim ve sinyal ileti yolu üyelerinin gen ekspresyon düzeyleri incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında kullanılan dokularda lipogenez ile ilişkili olarak yağ asit sentaz (FASN) ve Sterol düzenleyici element bağlayıcı protein (SREBP) molekülü ile PI3K/Akt/mTOR sinyal ileti yolu mediyatörleri, fosfotidilinozitol 3-kinaz (PI3K), memeli rapamisin hedef kompleksi (mTOR) ve Protein kinaz B (Akt) ve ayrıca AMP- aktive edici protein kinaz (AMPK) belirteçleri değerlendirilmiştir. Bu çalışmaya, endometrioid adenokarsinom tanısı almış Grade 1 (n=20), Grade 2 (n=20), Grade 3 (n=20) dokuları; endometrial kanser tanısı almamış kontrol 1(n=15) sekretuar faz ve kontrol 2 (n=15) proliferatif faz sağlıklı endometrium dokuları dahil edildi. Gen ekspresyon analizleri Real time PCR yöntemi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is a very common type of cancer among women worldwide. In recent years, evidence of differences in lipid metabolism between healthy cells and cancer cells has increased considerably. Alterations in lipid metabolism effect important processes such as cell growth, proliferation and differentiation. In this study, diagnosed endometrial cancer and healthy endometrial tissues were examined for the gene expression levels of enzymes and signaling pathway members related to lipogenesis. In this study diagnosed endometrial carcinoma and the healthy endometrial tissues will be analyzed for lipogenesis in terms of fatty acid synthase (FASN) and sterol regulatory element binding protein (SREBP) molecule; besides phospotidilinositol 3-kinase(PI3K), mammalian rapamycin target complex (mTOR) and protein kinase B (Akt) as PI3K / Akt / mTOR signaling pathway mediators and as well as AMP-activating protein kinase (AMPK) were defined. Grade 1 (n = 20), Grade 2 (n = 20), Grade 3 (n = 20) tissues diagnosed with endometrioid adenocarcinoma; Control 1 (n = 15) secretory phase and control 2 (n = 15) proliferative phase healthy endometrial tissues without endometrial cancer were included. Gene expression analysis were carried out by Real time PCR.