Varlıklarda değer düşüklüğünün Türkiye muhasebe standartlarına göre raporlanması: BİST 30 şirketleri üzerine bir uygulama
Reporting value decrements in assets according to Turkish accounting standarts: An aplication on BİST 30 companies
- Tez No: 578052
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Uluslararası işletmeler ve yatırımcılar için ortak bir dil olması amacıyla oluşturulan IMS/IFRS, işletmelerin finansal tablolarını belirli kurallar çerçevesinde oluşturulmasını sağlayarak daha kolay anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu amaçla oluşturulan TMS 36 Varlıklarda Değer Düşüklüğü Standardı işletmelerin sahip olduğu varlıkların gerçekte olması gereken değerden daha fazla veya daha az değerle raporlanması engelleyerek işletmelerin sahip oldukları varlıklar hakkında daha doğru bilgi vermelerini sağlamaktadır. Bu tezde, TMS 36 Varlıklarda Değer Düşüklüğü Standardı kapsamına işletmelerin sahip olduğu varlıklarındaki değer düşüklüğünün nasıl belirlendiği, değer düşüklüğünün belirlenmesinde kullanılan geri kazanılabilir değerin nasıl hesaplandığı ve değer düşüklüğü olan varlıkların nasıl muhasebeleştirildiği açıklanmıştır. Ayrıca standart kapsamında başkaca öneme sahip olan şerefiye ve yatırım amaçlı gayrimenkuller ayrıca ele alınarak incelenmiştir. Tezin araştırma kısmında ise BİST 30 Endeksi'nde Finans Sektörü dışında kalan işletmelerin 2013 – 2018 yılları arasındaki finansal tabloları incelenmiştir. Çalışma kapsamına giren işletmelerin, TMS 36 kapsamında bulunan varlıklarında meydana gelen değer düşüklükleri ve her yıl yapmak zorunda oldukları değer düşüklüğü testleri sonucunda, yapmış oldukları açıklamalar incelenmiştir. İşletmelerin standart gereği yapmaları gereken açıklamalar belirlenerek, işletmelerin hangi açıklamaları yaptıkları tespit edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, işletmelerin değer düşüklüğü açıklamalarının doğruluğunun yıllar itibariyle artış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
International Accounting Standards/International Financal Reporting Standards which is created to be a common language for international enterprises and investors, provides an easier understanding of the financial statements of businesses by creating them under certain rules. Turkish Account Standards 36 impairment of assets the standarts prevents enterprisesfrom reporting assets more or less than they actually have, thus allowing them to provide more accurate information about their assets. In this paper, it is explanied how to assign the impairment of assets owned by enterprises, how to calculate the recoverable amount used to determine the impairment of assets and how to recognize the impairment of assets that are included in the scope of TAS 36 impairment of assets. In addition, which are of other importans of goodwill and investment properties have been examined separately the scope of the standard. In the research section of the thesis, financial statement analysis examined between 2013 and 2018 outside the finance sector in the BIST 30 Index. Enterprises within the scope of work, impairment of assets in the scope of TAS 36 and as a result of the impairment test they have to do every year, the explanations they have made have been examined. It has been assigned which statements made by enteprises, by assign the explanations their standars. As a result of the study, it was observed that the accuracy of the impairment explaned by the companies increased over the years.